Przychodnia dla Zwierząt

Słodycz dla lepszych i dla reszty

Proszę Szanownych Państwa, życzę Wam wszystkiego co najlepsze w nowym 2013 – słowem Do Siego Roku i sobie też.
Przy okazji chciałbym przejść na stronę Tomasza Lisa w kwestii wojny radarowej, chorych walczących o swoje życie w NFOZ na stronę chorych, płatników ZUS na stronę płatników. Jak red. Lis, jestem przeciw Rzeczypospolitej nachalnej, łupieżczej i niegodziwej. Zgodzę się pomykać samochodem według zaleceń rządu, jeżeli posłowie, senatorowie, samorządowcy i kościelni staną wobec prawa z marsową miną i lżejszym portfelem. Czy poświęcicie swoje immunitety?    

Chętnie zobaczę senatora, posła czy księdza w odrapanej przychodni o 6 rano, w kolejce po numerek do internisty. Czy konstytucja kłamie? Jak wiemy od Bieruta ..... kłamie słodko.

Wróćmy do cukrzycy. Napisałem dość dużo, aby wyczulić Państwa obserwacje i zasugerować lekarzowi weterynarii kierunek diagnostyki. PPP – to nie partia przyjaciół piwa, to trzy objawy tłumaczone z łaciny lekarskiej, skłaniające do badania glukozy we krwi. Polydypsja (wzmożone pragnienie), polyphagia (wzmożony apetyt), polyuria (zwiększone oddawanie moczu) to podstawowa triada objawów cukrzycowych.

W razie ich wystąpienia i postawienia właściwej diagnozy serdecznie polecam zrewidowanie jakości i ilości podawanych pokarmów. Jak zwykle podkreślę, że należy zrezygnować z oferowanych tanich puszek, saszetek i lichej jakości suchej karmy. Bez względu na dietę zasugerowaną przez lekarza weterynarii, należy wykładać jako przekąski ugotowane rośliny strączkowe. Groch, groszek pachnący, ciecierzyca, fasola i inne. Rośliny strączkowe mają - z małymi wyjątkami - wartość odżywczą białka pochodzenia zwierzęcego, aliści zawierają duże ilości łatwo przyswajalnego chromu, w który mięsa są wyraźnie uboższe. Chrom jest kluczowym mikrometalem, odpowiadającym za sprawność wewnątrzwydzielniczą trzustki.

Lekiem z wyboru do zwalczania objawów cukrzycy jest insulina. Dawkowanie zalecane przez producenta można skorygować o poszukiwanie dawki najmniejszej, podawanej najrzadziej, a efektywnej.

Czasami, zamiast wykonywać 2x dziennie injekcję podskórną, wystarczy podać połowę dawki zalecanej nawet co dwa dni. Objawem przedawkowania insuliny jest nadmierne obniżenie się poziomu glukozy, skutkujące śpiączką insulinową. W pierwszych miesiącach leczenia cukrzycy insuliną proszę kolaborować z lekarzem prowadzącym. W pozytywnym kontekście kolaboracja to współpraca. Proszę swojego doktora pytać i wyrażać wszystkie swoje obawy. Rozmowy telefoniczne to ok. 30% naszej pracy – wykonywanej wprawdzie społecznie, aliści najchętniej w godzinach przyjęć.

Przychodnia dla Zwierząt

lek. wet. Zygmunt Kosacki