Robotnicza Praga multimedialnie

Historia osiemnastu zakładów przemysłowych oraz kolei praskiej, a przede wszystkim praskich robotników stała się osnową opowieści o „Robotniczej Pradze”, w niekonwencjonalny sposób pokazanej w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ.

Nowoczesna technika stwarza ogromne możliwości w dziedzinie prezentowania zbiorów muzealnych i popularyzacji wiedzy historycznej. Powstające dziś muzea wykorzystują osiągnięcia techniki, tworząc multimedialne ekspozycje, które oddziałują na emocje i wyobraźnię widza, starają się go angażować, umożliwiają bezpośredni kontakt z eksponatami. Sukcesy Muzeum Warszawskiego czy filmu odtwarzającego Warszawę lat 30., a także Warszawę zburzoną świadczą, że to właściwa droga.

Tą drogą poszło też Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Warszawa w Europie, organizator multimedialnej wystawy „Robotnicza Praga”, udostępnionej od 28 lutego do 21 marca w WOM-ie Urzędu Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15.

Ekspozycję umieszczono na multimedialnym stole reagującym na dotyk użytkownika dzięki wykorzystaniu technologii Multi-Touch. Tematem wystawy są dzieje takich praskich firm, jak Wedel, Warszawska Fabryka Pomp, Koneser czy Wulkan oraz praska kolej. Kilkadziesiąt związanych z nimi historycznych zdjęć i rysunków wraz z komentarzem zaprezentowano z wykorzystaniem najnowszej technologii dotykowej. Ekspozycja została wzbogacona o grę, która łączy przyswajanie wiedzy historycznej z rozrywką.

Zdjęcia pochodzące z różnych źródeł: przedwojennych katalogów gospodarczych, materiałów reklamowych i rocznicowych, wydawanych przez duże fabryki oraz zbiorów prywatnych - dokumentują nie tylko historię firm, ale też i ludzi tam pracujących.

- Praga była dzielnicą robotniczą i właśnie jej robotniczy charakter chcemy dzięki tej wystawie utrwalić – mówi autor ekspozycji Leszek Lachowiecki.

Zadaniem wystawy jest też zwrócenie uwagi na konieczność ratowania praskich zabytków. Służą temu pojawiające się na początku prezentacji hasła: „Miej oko na historię”, „Strzeż zabytków Pragi”, „Jest ich coraz mniej” i usytuowanie wystawy w WOM-ie, gdzie przewija się wielu interesantów.

Dla osób, które nie mogą dotrzeć na miejsce prezentacji, wystawa „Robotnicza Praga” będzie dostępna pod adresem www.wystawa-praga.pl

Joanna Kiwilszo