Obiektywny POradnik

Z Białołęki do ligi mistrzów?

W ubiegły wtorek w Ratuszu Dzielnicy Białołęka miało miejsce wydarzenie bez precedensu w Warszawie. W obecności władz dzielnicy, mediów, sponsorów i rodziców młodych piłkarzy, odbyła się prezentacja systemu szkolenia o nazwie Coerver Coaching, a następnie podpisanie umowy współpracy pomiędzy tą organizacją, a prężnie rozwijającą się szkółką piłkarską Be a Star Football Academy. Program Coerver Coaching dotarł do Polski 2 lata temu. Są już ośrodki w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Tarnobrzegu, Rzeszowie, Suwałkach, Białymstoku i Radomiu. Teraz powstaną dwa w Warszawie. Jeden na Białołęce, drugi w Śródmieściu. Projekt zakłada wdrożenie w działającej na warszawskiej Białołęce szkółce Be a Star Football Academy programu szkolenia Coerver Coaching. Metodologia ta wykorzystywana m.in. przez Arsenal Londyn, Manchester United, Bayern Monachium czy Real Madryt, jest uznawana za najbardziej skuteczną formą rozwoju osobowości i umiejętności piłkarskich młodych zawodników.

Kluczowym elementem Coerver Coaching jest mistrzowskie panowanie nad piłką oraz gra w małych grupach. System kładzie bardzo duży nacisk na wykorzystanie najważniejszych umiejętności technicznych w warunkach meczowych. Wszystkie zadania wykonywane są z piłką, a duży zasób ćwiczeń ma interesującą formę i jest dostosowany do wieku. Jak mówią przedstawiciele, celem projektu jest stworzenie wzorcowego modelu szkolenia. Stawia się głównie na młodzież, ale prowadzone są także szkolenia dla trenerów. Marzeniem wdrażających i zarazem celem programu jest doprowadzenie do długo wyczekiwanego uczestnictwa polskiej drużyny w Lidze Mistrzów. System ten zbiera bardzo pochlebne recenzje w środowisku. Według sir Alexa Fergusona, szkoleniowca Manchesteru United, metoda, którą trenuje już ponad 1,5 mln dzieci na - świecie jest obecnie najlepszym sposobem doskonalenia techniki piłkarskiej. Dowodem na to są zawodnicy szkoleni w systemie Coerver Coaching, a obecnie mający status wielkich gwiazd światowego futbolu: m.in. Arjen Robben, Thomas Mueller (Bayern Monachium) czy Robin van Persie (Manchester United).

Projekt zakłada również ścisłą współpracę z Carolina Medical Center, której założeniem jest przeprowadzanie profesjonalnych badań określających zdolności motoryczne młodego zawodnika oraz ewentualne wychwycenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu ciała dziecka. Akademia ma korzystać z pomocy trenerów przygotowania mentalnego, jak również specjalisty od diagnostyki funkcjonalnej. Po takich testach następuje wnikliwa analiza wyników, a na jej podstawie powstają konstruktywne wnioski dotyczące dalszego postępowania, indywidualnie dobrane do każdego badanego dziecka. Z usług tego ośrodka medycznego korzystają m.in.: Robert Lewandowski, Justyna Kowalczyk czy Artur Szpilka.

Jednym z głównych założeń programu Coerver Coaching jest wszechstronny rozwój dziecka. Każdy uczestnik będzie oceniany nie tylko za postępy sportowe. Punktacja obejmować będzie również wyniki w nauce i zachowanie. Na podstawie liczby zdobytych punktów ma następować okresowa selekcja i rotacja w grupie szkoleniowej.

W Be A Star Football Academy będą trenować dwie grupy: trenujące już od prawie roku „Wilczki”, czyli najmłodsi gracze z rocznika 2006/07 oraz wyselekcjonowana grupa 22 zawodników rocznika 2002 z Akademii Piłkarskiej AGAPE Białołęka.
Biorąc pod uwagę wszystkie atuty programu i opinie fachowców, tak naukowo i profesjonalnie zorganizowanej grupy w polskiej piłce młodzieżowej jeszcze nie było. Trzymajmy więc kciuki, aby talenty rosły na potęgę a wtedy kto wie, być może marzenie o grze  chłopców z Białołęki w elitarnej Lidze Mistrzów stanie się faktem…

Paweł Tyburc (PO)
przewodniczący Rady Dzielnicy
Białołęka m.st. Warszawy
pawel.tyburc@wp.pl