Drugie otwarcie Czajki

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków Czajka miało miejsce w miniony piątek, w Światowym Dniu Wody. Niespodziewanie zyskało dużą rangę, jako że na tę okoliczność Białołękę odwiedzili premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Było to już drugie otwarcie Czajki. Kilka miesięcy temu oczyszczalnię otwierała prezydent Warszawy. Premier mówił o inwestycji, jako o największym w ostatnich latach w Europie przedsięwzięciu środowiskowym i o korzyściach, jakie niesie modernizacja dla Warszawy, dla Wisły i dla Bałtyku: Słowo Czajka brzmiało jak przekleństwo dla Warszawy, dziś mamy naprawdę nowoczesny obiekt – powiedział Donald Tusk. Krótki briefing premiera dotyczył w całości wielkiej polityki, m.in. sprawy Tomasza Arabskiego, zarekomendowanego na stanowisko ambasadora RP w Hiszpanii. Nie padło ani jedno pytanie dziennikarzy dotyczące białołęckiej inwestycji.

Tymczasem po Warszawie wciąż krążą informacje, że na dobrą sprawę większość obiektów oczyszczalni wciąż jeszcze jest w fazie odbiorów, że w tunelu przesyłowym ścieków pod dnem Wisły zdarzają się przecieki, że jeden z podwykonawców nie otrzymał zapłaty za zrealizowane prace.

O te kwestie zapytaliśmy Romana Bugaja, rzecznika prasowego MPWiK. Oto jego odpowiedź: Eksploatacja układu przesyłowego przebiega bez jakichkolwiek problemów. Działa on bez zarzutu. Od początku roku przesyła ścieki z lewobrzeżnej Warszawy obydwoma rurociągami do Oczyszczalni Ścieków Czajka. Ponadto, w czasie tegorocznej, styczniowej odwilży, połączonej z kilkunastogodzinnym opadem deszczu w całej Warszawie, została przeprowadzona próba przesyłu ścieków przy maksymalnej projektowanej prędkości oraz test systemów zabezpieczeń układu i oczyszczalni. Ich wynik jest pozytywny. Syfon regularnie pracował, przesyłając ścieki dwoma rurociągami z prędkością 8,5 m3/s, a kontrolowane przekroczenie maksymalnej objętości ścieków kierowanych do oczyszczalni  spowodowało prawidłowe zadziałanie systemów zabezpieczeń, skutkujące awaryjnym zamknięciem zastawek. AFT Sp. z o.o. nie była podwykonawcą, lecz poddostawcą urządzeń dla Hydrobudowy Polska, będącej członkiem konsorcjum realizującego układ przesyłowy. Wszystkie należności związane z dostawą zasuw nożowych zostały uregulowane przez MPWiK S.A. z Hydrobudową Polska, tak jak przewiduje kontrakt.

(egu)