Chłodnym okiem

Wiosenne porządki

Jest na Pradze ulica Wiosenna. W kalendarzu wiosna. Czas na wiosenne porządki. Co prawda, wiosny spodziewałem się już z początkiem kwietnia, ale ona w tym roku wyraźnie się do nas nie spieszyła. Tu wyż tam niż, a ty guzik wisz - jak mawiał mój dziadek, oglądając zapowiedzi pogody. I miał rację, ufając długoterminowym prognozom wraz z małżonką postanowiliśmy wiosnę powitać w Krakowie. Wawel, Kazimierz, Stare Miasto, budzące się do życia po zimowym uśpieniu Planty, klimat w sam raz, aby uczcić 30. rocznicę ślubu. Wszystko było jak oczekiwaliśmy, z wyjątkiem braku wiosny. Szaro, buro.

Na szczęście Wierzynek oraz Jama Smocza i Michalika są tam, gdzie zawsze. Trafiliśmy na czas obchodów katastrofy smoleńskiej i gdyby nie relacje małopolskiej TV, która na siłę chciała pokazać, że w Krakowie …. też, to na Wawelu oprócz wieńca od prezydenta Krakowa i Rady Miasta przejawów obchodów nie stwierdziłem. Ogólnie drogo. Powróciwszy przez świętokrzyskie, gdzie w jednym z zajazdów napotkałem tablicę „Zakaz wstępu telewizji TVN” rzuciliśmy się w wir porządków wiosennych na działce. Zalegające liście, igły, szyszki powoli znikają. Pojawiają się pierwsze narcyzy, zaznaczyły swoją obecność krokusy i tulipany. Pękają forsycje. Cicho jeszcze siedzą berberysy i magnolie. Pojawia się woń pierwszych grilli.

Wiosenne porządki trwają, także w Warszawie. Zniknęły wreszcie zimowe psie pozostałości. Ruszyli rowerzyści i system Veturilo (czy nie można było wybrać jakiejś słowiańsko brzmiącej nazwy). System się rozwija, w tym sezonie stacje pojawiły się na Pradze. Radny Wierzbicki wywiązał się z obietnic. Ubiegłoroczny sukces uśpił chyba jednak operatora. Osobiście obserwowałem potencjalnych użytkowników zmagających się ze stacją, która nie chciała wydać roweru. Szkoda. Oprócz idei ważna jest realizacja.

Wiosenne porządki zrobili też radni PiS na Targówku i wraz z radnymi wybranymi z list spółdzielczych odsunęli od władzy Platformę Obywatelską. Wiosenne porządki w rządzie zrobił premier Tusk i wyrzucił ze swojej ekipy ministra Budzanowskiego. Wiosną cieplejszy wieje wiatr - jak śpiewali Skaldowie. Wiosna to fajna pora roku. Wiosna nasza. Książka zamiast marihuany.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl