Artystyczna Tarchomińska 2013

W Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9 ostatnio dużo się dzieje. W ramach projektu „Artystyczna Tarchomińska 2013” prezentują tu swoje prace artyści z rożnych środowisk twórczych. W maju galeria gościła dwóch artystów: Wiesława Sawickiego i Marka Konatkowskiego.

Projekt „Artystyczna Tarchomińska 2013”, współfinansowany ze środków m.st. Warszawy, to kolejna inicjatywa Fundacji Artbarbakan na rzecz ożywienia życia kulturalnego Pragi Północ. W ramach projektu odbędzie się osiem wystaw oraz towarzyszących im spotkań z artystami: cztery przed wakacjami i cztery po wakacjach. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono artystów z różnych środowisk twórczych, tak akademickich, jak i niezależnych.

Po kolażach Ireny Czyżewicz-Cieślak, 10 maja w Galerii N’69 swoje pastele zaprezentował Wiesław Sawicki. Wystawa „Z moich marzeń, z moich snów” to już druga wystawa tego artysty na Tarchomińskiej. Pierwsza miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtej pory artysta namalował 70 nowych prac, które zadziwiają intensywnością barw i oryginalnym ujęciem tematu. Tematem najczęściej jest przyroda. Rośliny, nawet te zwykłe, znane od dzieciństwa, na obrazach Wiesława Sawickiego sprawiają wrażenie rajskich ogrodów, w których odpoczywają egzotyczne zwierzęta. Świat Wiesława Sawickiego to świat niepohamowanej wyobraźni, gdzie ptak ma zapasowe pióro, a kot skrzydło na wszelki wypadek.

Wiesław Sawicki jest właściwie samoukiem. Urodzony w 1957 r. w Debrznie w woj. Słupskim, od wielu lat mieszka w Wesołej. Po skończeniu technikum, uczęszczał cztery lata do Ogniska Plastycznego w Domu Kultury Muranów. Od 2007 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Francji i Portugalii.
W pastelach Sawickiego można odnaleźć zarówno fascynacje pracami Paula Gauguina, jak i Celnika Rousseau, ale kolory i pomysły są zupełnie wyjątkowe. Widać tu pasję i radość malowania, bez którego artysta nie wyobraża sobie życia.

18 maja, w czasie Nocy Muzeów, odbył się wernisaż kolejnej wystawy w ramach projektu „Artystyczna Tarchomińska 2013”. Tym razem gościem Galerii N’69 był Marek Konatkowski, który zaprezentował swoje „Obrazy bez komentarza” Ekspozycja obdarzona tym przewrotnym tytułem jest w istocie zachętą do refleksji nad sztuką jako formą komunikacji myśli i emocji. Te obrazy nas intrygują. Staramy się odgadnąć ich ukryty sens, odnaleźć jakiś drobny, istotny szczegół. Z każdym obrazem związana jest jakaś historia, czasem nawet kryminalna...a częściej związana z ważnymi wydarzeniami, w których artysta uczestniczył. On sam twierdzi, że jest tylko obserwatorem, a obrazy lepiej się ogląda niż się o nich słucha.

Dlatego najlepiej po prostu przyjść do Galerii N’69 i zobaczyć „Obrazy bez komentarza” Marka Konatkowskiego. Jest to możliwe do 31 maja 2013 r. po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, tel.: 501 013 835 lub 508 268 868.

Podczas sobotniej Nocy Muzeów w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9 zaprezentowane zostały również obrazy przeznaczone na aukcję „Artyści dla Fundacji Artbarbakan”, która odbędzie się w dniach 15-28 maja 2013 r. Więcej informacji o aukcji na stronie www.artinfo.pl/artbarbakan.

Joanna Kiwilszo