Malowanie teatru Iwony Ostrowskiej

Teatr ze swoimi maskami i kostiumami od dawna intrygował malarzy. Stał się też inspiracją dla Iwony Ostrowskiej, której cykl obrazów, zatytułowany „Teatr mój widzę ogromny” prezentowany jest obecnie w „Galerii przy Van Gogha” w Białołęckim Ośrodku Kultury.

Za tytuł wystawy malarstwa Iwony Ostrowskiej, otwartej 11 maja w „Galerii przy van Gogha” w Białołęckim Ośrodku Kultury posłużyły autorce słynne słowa Stanisława Wyspiańskiego dotyczące koncepcji teatru, pochodzące z wiersza „Ciągle widzę ich twarze”. Obrazy Iwony Ostrowskiej to także twarze – portrety kobiet w maskach i bogatych kostiumach, przywodzących na myśl wystawny spektakl operowy. Zgodne są więc z poglądami wielkiego wizjonera, według którego artysta powinien wykorzystywać różne środki wyrazu i łączyć ze sobą różne gatunki sztuki.

Iwona Ostrowska, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prowadzi własną firmę graficzną, zajmuje się projektowaniem folderów, plakatów i znaków graficznych. Jednak jej pasją jest malarstwo. Uprawia malarstwo olejne. Swoje prace przedstawiała wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w międzynarodowych plenerach malarskich i festiwalach sztuki we Włoszech, Turcji, Belgii, Niemczech i Grecji. Jest dwukrotną laureatką nagród „Vidical” za kalendarze książkowe.

Najczęściej tworzy cykle: „Domki”, „Kwiatony”, „Zwierzęta”. Kiedyś malowała pejzaże, ale teraz, jak sama mówi, woli portretować ludzi. Jej kobiece postacie z prezentowanego obecnie w BOK cyklu teatralnego są smukłe, pełne gracji, trochę tajemnicze, zapewne z powodu masek, za którymi skrywają twarze. Tajemniczości dodają im jeszcze niesamowite kapelusze, przypominające nakrycia głowy weneckich elegantek, portretowanych przez dawnych mistrzów.

Iwona Ostrowska przygotowuje już następny cykl, który będzie nosił tytuł „Święto Wiosny”. Cykl teatralny, zatytułowany „Teatr mój widzę ogromny” można oglądać w „Galerii przy Van Gogha” w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Vincenta Van Gogha 1 do końca maja 2013.

Joanna Kiwilszo