Nic nad zdrowie

Pikniki Rodzinne w Szkole Podstawowej nr 84 stały się tradycją i okazją do dobrej zabawy. IX edycja Pikniku, 8 czerwca, odbyła się pod hasłami: „Zdrowo, smacznie, bezpiecznie”. Praktyczne lekcje o tej tematyce, dla dzieci i dorosłych, odbywały się przy stoiskach, zorganizowanych przez Radę Rodziców i chętnych rodziców.

W „Strefie zdrowego siedzenia”, sponsorowanej przez firmę „Helikon”, odbyły się 2 prelekcje oraz wiele indywidualnych rozmów. Można było wykonywać ćwiczenia siedząc na ergonomicznym obrotowym krześle, sfotografować się z kościotrupem Kostkiem, wziąć udział w konkursie.

„Tęczowa pasieka” Zbigniewa Durajczyka pokazywała z bliska życie pszczół w ulu. Pszczelarz opowiadał o wpływie miodu na zdrowie i skutkach ukąszeń pszczoły i szerszenia.

O zapewnieniu bezpieczeństwa poprzez dobór ubezpieczenia dorośli uczestnicy pikniku rozmawiali przy stoisku Banku BZ WBK; dzieci w tym czasie rysowały, bawiły się balonikami.

Atrakcją stoiska Koła Naukowego Energii Odnawialnej i Recyklingu Odpadów „Navitas” Politechniki Warszawskiej były odpady (papier, nakrętki, patyki), z których dzieci wykonywały figurki-ufoludki. Najmłodsi bawili się na dmuchanej zjeżdżalni i w basenie z piłeczkami, starsi w Krainie Planszówek - stoisku Wydawnictwa Egmont Polska.

„KreAktywne Zabawy” zapraszały do malowania „zdrowych talerzyków” oraz tworzenia kolaży pod hasłem „Bezpieczeństwo” (w domu, na ulicy, w szkole, w sieci komputerowej). Autorzy prac, które  najbardziej się podobały, otrzymali nagrody. Wśród laureatów „talerzyków” byli m.in.: Marika Roguska i Klara Kotwica, kolaży – Julia Esman, Bartek i Lena Józefowicz i Artur Majek. W drużynowym konkursie na skomponowanie najsmaczniejszej sałatki zwyciężył duet Klara Kotwica – Weronika Rozbicka oraz drużyna, uhonorowana za wiek i skład: najmłodsza, złożona z chłopców: Łukasz Rutczenko, Michał Sypuła i Alan Markowski. Była też „Zgaduj zgadula” – rozpoznawanie ukrytych owoców, tylko poprzez dotknięcie ich rękami. Nagrodzono wszystkich uczestników.

Dużym zainteresowaniem cieszył się ciężki gaśniczy samochód Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 15 z ul. Młodzieńczej, wyposażony m.in. w urządzenia hydrauliczne, aparaty ochrony dróg oddechowych, sprzęt burzący. Uwagę przyciągała też łódź motorowa typu RIB, przy której pokazy pierwszej pomocy dawali ratownicy ze Stołecznego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Występy na scenie zainaugurował zespół „Iskierka”, skeczem „Na straganie”. Potem były recytacje, piosenki o owocach; w wykonaniu grupy artystycznej ZNAK wiersze o zdrowiu i żywieniu, a także układ taneczno-gimnastyczny. Panowie dali pokaz sztuki walki „muay tai”, czyli boksu tajskiego.

Na boisku instruktorzy czekali na chętnych do ćwiczeń i zabaw. W biegu przez płotki zaprezentowały się dziewczynki z UKS SPRINT 2020, potem grupa taneczna Ewy Gietki w tańcu i aerobiku. Pokaz swoich umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy dali uczniowie z klasy VI D: Ola, Weronika i Kamil – zwycięzcy warszawskiego konkursu, w którym brało udział 25 ekip z placówek oświatowych.

Przy stoisku „Ciasta” wszyscy mogli spróbować pyszności, upieczonych przez rodziców. Amatorzy jedzenia z grilla konsumowali kiełbaski, kaszanki i karkówkę przy stoisku sponsorowanym przez „Żabkę” i Hurtownię „Zacisze”. Pragnienie można było ugasić, kupując soki świeżo wyciskane, koktajle jogurtowe i mleczno-owocowe lub soki jednodniowe firmy Quich Fresh.

Niespodzianką na zakończenie Pikniku była prezentacja z wyjazdu do Hiszpanii w ramach  projektu językowego Comenius.

„Bardzo udany, wspaniały piknik” - podsumowała Zofia Rostek, dyrektor  SP 84. Jako „motor napędowy” zorganizowania wszystkich stoisk wymieniła Radę Rodziców, która działa w składzie: Mariusz Baran (przewodniczący) Marcin Michalczyk, Małgorzata Wierbłowicz, Marta Szypuła, Sandra Branicka i Agnieszka Chmielewska. Podziękowała także prowadzącym imprezę nauczycielkom: Małgorzacie Nowickiej i Izabeli Pyś oraz – za całość – Urszuli Lenkiewicz.

K.