Praskie Lato’ 2013. Baw się z nami w Parku Praskim

Zainicjowana przez Zarząd Dzielnicy Pragi Północ akcja animacji Parku Praskiego nabiera tempa i rozmachu. Rozpoczęte w Dniu Dziecka imprezy mają coraz bogatszy program. Planowana animacja parku obejmuje wszystkie niedziele czerwca, lipca i sierpnia. Wielka praska impreza trwa i stale się rozkręca…

Na początek chcemy Państwu zaprezentować w dużym skrócie, co się działo dotychczas. Program animacyjny pn. „Praskie Lato” należy do kategorii „non-profit”. Biorą w nim udział wszyscy, którym leży na sercu ożywienie Parku Praskiego. Uczynienie z niego miejsca znów atrakcyjnego, nie tylko pod względem przyrodniczym. W którym się coś dzieje i jest aprobowane społecznie. Chcemy, by spacerujący po nim ludzie mogli znaleźć coś dla siebie. By mogli skorzystać z tej stale ubogacanej oferty artystyczno-kulturalnej i rekreacyjno-sportowej. Jest ona adresowana do całych rodzin. Chcielibyśmy zachęcić prażan do fajnego i aktywnego spędzania wolnego czasu w swojej dzielnicy.

Niedziela 2 czerwca była w Parku Praskim dniem szczególnym i rozpoczynającym cykliczne, co-niedzielne spotkania. Z okazji Dnia Dziecka było tu wiele atrakcji. Zajęcia sportowo-rekracyjne, warsztaty plastyczne oraz potyczki zespołowe w „Wiosce olimpijskiej”,  cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieciaków. W wiosce indiańskiej sprawdzały one swoją sprawność na torze przeszkód, a także w badmintonie, ringo i kapslowym torze wyścigowym. Zarówno dorosłych i ich pociechy skuteczne aktywizował zespół Zumba R Fitness.

9 czerwca – m.in. w  godz.12-14 na scenie praskiej muszli koncertowej występowali uczniowie naszych szkół. Przed zbliżającą się 78. rocznicą śmierci Marszałka Piłsudskiego młodzież przygotowała specjalny program. Były recytacje wierszy J.Tuwima i występ chóru S.P. nr 30 z programem „Pieśni patriotycznych”. Pośród kilku występów tanecznych, największą falę oklasków zebrały maluchy z przedszkola nr 167 z programem pn. „Łąka wiosną”. Patriotyczny blok zamykała młodzież z 76 LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Praskie małmazje” oprócz własnego koncertu piosenek organizowała konkursy dla dzieci.
Na scenie muszli koncertowej wystąpiła orkiestra dęta z Pruszkowa. A w godzinach wieczornych rapował zespół „Hope 4 Street” ze świetlicy socjoterapeutycznej „Otwartych Drzwi”.

16 czerwca program rozpoczęła Zumba na rozruch. Fundacja „Po drugie” opracowała bardzo bogaty program sceniczny. M.in. studio musicalowe „Broadway”, zespół taneczny „Alexia Dance” i „Hope 4 Street”. Ten ostatni pracuje nad wydaniem pierwszej płyty pt. „Praskie bity”. Zainteresowanie publiczności wzbudziła prezentacja Szkoły Tańca Indyjskiego „Mohini”. Wieczorem na scenie muszli wystąpili: rockowy zespół „Suport”, a później „Uziemienie”, „Urlop na żądanie”, „Mimo woli” i „v8”.

Przedstawiony wyżej program to jedynie przekrój tego, co zobaczyła publiczność od początku czerwca. Ale program tej wielkiej fiesty dynamicznie się rozkręca.

Najbliższa niedziela 23 czerwca, to zarówno Dzień Ojca i początek lata. Jak zwykle zaczynamy w samo południe.

Tym razem, w związku z zakończeniem Warszawskiej Olimpiady Młodzieży na scenie zagoszczą mistrzowie sportu z praskich szkół. Medale - najlepszym z najlepszych - będzie wręczał w imieniu Zarządu Dzielnicy Burmistrz, Piotr Zalewski.

Po uroczystości będą pokazy sztuk walk: karate, judo i boksu, a po nich prezentacja Mistrzyń Polski U-16 w piłce kobiecej (MUKS Praga Północ). Pokaz Salsy poprowadzi Kuba Salsa Oye.

Popołudniu niespodzianka - zespół „Detox”. Na terenie parku do aktywności fizycznej będą zachęcali instruktorzy z DOSiR-u. W zajęciach: „Ćwicz ze mną tato” - trening siatkarski: oswajanie z piłką, uczenie prawidłowego odbijania. Dodatkowo badminton, dart i ringo.

Sprzed muszli - na godzinne treningi - dwukrotnie wystartują grupy nordic-walkingu. W wiosce cyrkowej: festiwal - clowning, wielka gra.

30 czerwca – na rozpoczęcie wakacji oferta specjalna…

Inauguracja organizowanej przez Urząd Dzielnicy Praga Północ akcji „Lato w Mieście”. Jej rozrywkowy i rekreacyjny charakter ma być dodatkowo wzbogacony o elementy prewencyjne. Wakacje to szalony i frywolny okres, w którym nieraz zapominamy o zagrożeniach. Ideą tej imprezy nie jest straszenie, a jedynie - w sposób ciekawy – pokazywanie potencjalnych zagrożeń, czasem niebezpieczeństw, z którymi możemy się spotkać w czasie wypoczynku…
Na scenie:

- godz. 13.00 – „Kapela Praska”. Po niej taniec brzucha w wykonaniu The Siren Society.
- godz. 15.00 – pokazy ratownicze pn. „Pięć złotych minut ratujących ludziom życie”- o prawidłowych metodach i błędach popełnianych podczas udzielania pomocy poszkodowanemu.

- godz. 15.40 – zagra „Funky Szayka”. A po nich ponownie prażan rozkołysze „Kapela Praska” .

W tym czasie, na terenie całego parku będzie wiele pokazów, prezentacji i imprez towarzyszących. Jak zwykle nordic-walking (12.00-14.00). W wiosce rycerskiej: biesiada, zabawy i turniej rycerski (12.00-18.00).
Miasteczko Ruchu Drogowego, przygotowane przez Sekcję Profilaktyki Społecznej WRD Komendy Stołecznej Policji - nauka przepisów ruchu drogowego. Wydział Prewencji Komendy Stołecznej dodatkowo uatrakcyjnia program prezentacją sprzętu. Będzie policyjny poduszkowiec, quady, motocykle i najnowocześniejsze radiowozy. Dla zainteresowanych planowane są pokazy tresury psów policyjnych i znakowanie rowerów.

Szpital Praski obiecał profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego. W pobliżu swój program niespodziankę będzie realizował team z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wesołej.

W ramach programu „Bezpieczne wakacje” – w namiotach medycznych każdy będzie mógł skorzystać ze sprawdzenia stanu zdrowia.

W godzinach 16.00-19.00, Praska Biblioteka Sąsiedzka proponuje wymianę książek.W chwili zamykania numeru gazety niektóre planowane atrakcje nie były jeszcze ostatecznie dopięte. Nadal powiększa się oferta dla mieszkańców. Część nadal jest po prostu niespodzianką.

Zapraszamy więc Państwa do udziału, bo na pewno wiele będzie się działo…