Dla każdego coś ciekawego

W południe frekwencja na Pikniku rodzinnym „Bezpieczne wakacje 2013” 30 czerwca, była skromna. Potem pogoda się ustabilizowała, do Parku Praskiego przyszło wiele rodzin z dziećmi. Zapełniły się ławki przed Muszlą koncertową. Przybyło amatorów zajęć i zabaw w alejkach i zakątkach Parku, gdzie wiele atrakcji przygotowały służby mundurowe: Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska.

Uczestników Pikniku powitali i miłej zabawy życzyli: wiceburmistrz Pragi Północ Edyta Federowicz oraz poseł Alicja Dąbrowska - inicjatorka imprezy i senator Marek Borowski.

Występujący w muszli Koncertowej artyści nie ograniczali się do prezentacji swoich umiejętności – zapraszali na scenę widzów. Można było poćwiczyć pierwsze kroki salsy, tańca brzucha; poznać zumbę dzięki Justynie Kalm, mistrzyni Polski w tym tańcu. Do zumby na scenie udało się zachęcić około trzydziestu maluchów i kilka mam. Były także konkursy tańca z udziałem par; rywalizowali tatusiowie z córkami, potem mamy z synami. Zwycięzców, oklaskami, wybierała publiczność.
Między tańcami wystąpiła Kapela Praska. Wiązankę pięknych piosenek rozpoczęła „Warszawa da się lubić”. Nie zabrakło tanga andrusowskiego ani wezwania „rzuć, bracie, blagie i jedź na Pragie”. Program artystyczny kontynuowało czterech grających i śpiewających chłopaków z „Funky Szayka”, potem chór „Tonika”. Ostatnie akordy należały do Kapeli Praskiej”, która na bis przywołała Felka Zdankiewicza.

Wokół Muszli Koncertowej też nie brakowało atrakcji. „Red Castel” zachęcał dzieci do malowania piaskiem w różnych kolorach. Osobom pełnoletnim Instytut Transportu samochodowego  oferował przeżycie dachowania. To doświadczenie - trwający 27 sekund obrót – przypominało wszystkim o konieczności zapinania pasów podczas jazdy samochodem.
Między występami artystycznymi, na scenie pojawili się zwycięzcy konkursu dla uczniów szkół podstawowych prawobrzeżnej Warszawy – w udzielaniu pomocy przedmedycznej „Pięć złotych minut”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 30, Fundację Prometeusz i Praską Autoszkołę. Wśród drużyn z 24 szkół najlepsi okazali się reprezentanci: SP nr 30 przy ul. Kawęczyńskiej, SP 184 z Rembertowa oraz SP 206 i SP 277 z Targówka. Na Pikniku dali pokaz swych umiejętności i wiedzy. W plenerze pokaz ratownictwa medycznego przygotował Szpital Praski.

„Chcesz żyć? Zwolnij!” – tym wezwaniem opatrzony był niebieski namiot WORD, pod którym dzieci wypełniały testy na kartę rowerową; odpowiednio ubrane i wyposażone – pokonywały na rowerze tor przeszkód. Policjanci z poduszkowcem, quad, motor, radiowóz, znakowanie rowerów – również takie atrakcje przygotowała Komenda Stołeczna Policji. Do poznania wnętrza samochodu technicznego Straży Pożarnej zachęcali strażacy z Ursusa.

Niełatwe, ale dla wielu ekscytujące zadanie, proponowała Straż Miejska – wejście na wysoką ścianę wspinaczkową, oczywiście w szelkach i pod nadzorem. Z ofertą strzelania do puszek z repliki karabinu G36 przyjechało na Piknik Stowarzyszenie „Airsoftmania”. Wśród strzelających 20% stanowiły dziewczęta.

Gry i zabawy w stylu rycerskim, m.in. minstrelskie harce, rycerskie łowy, spacer nosiwody, pojedynek na buzdygany – to niektóre atrakcje wioski rycerskiej Fundacji Scripture Union Polska. Było także malowanie buzi. Całością dowodził Rycerz, poszczególnymi konkurencjami – białogłowy.

Podczas pikniku wiele osób skorzystało z możliwości sprawdzenia swego stanu zdrowia pod namiotami Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Pragi Północ: pomiaru ciśnienia krwi, pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej oraz – dla palaczy papierosów – pomiaru tlenku węgla, a także konsultacji dietetyka. Krajowa Izba Diagnostyki Laboratoryjnej oferowała dzieciom „przygodę w laboratorium”: oglądanie krwi przez mikroskop, pobieranie strzykawką i przelewanie płynów o różnych kolorach, potem obserwację zmiany barw.

„Dorzuć się do zupy” – pod taką flagą Fundacja Kuroniówka Joanny Liszkiewicz-Kuroń częstowała gorącą zupą „kuroniówką” z kuchni polowej i zachęcała do wsparcia swoich działań. Obecnie Fundacja pracuje nad uruchomieniem na Pradze Północ Stołówki Kuroniówki; będzie to miejsce wydawania posiłków ubogim i potrzebującym, a także tani bar dla wszystkich mieszkańców.

Nagrody w konkursach Pikniku Rodzinnego ufundowali: Centrum Handlowe Wileńska, Toyota Żerań, Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Koordynatorem imprezy był Adam Kuszkowski – naczelnik wydziału sportu i rekreacji Urzędu dzielnicy Praga Północ.

Na kolejną imprezę w Parku Praskim Urząd Pragi Północ zaprasza w niedzielę 7 lipca.

K.