Bardzo ciepła trójka

Zaprezentowane 19 czerwca w Bibliotece Publicznej przy ul. Św. Wincentego 85 ” Spotkanie z Anną” to fragment spektaklu „Bóg jest kobietą o jednej piersi”. Anna Iwasiuta-Dudek opowiedziała w nim swoją historię walki z rakiem piersi.

Grażyna Jelenkiewicz, prezes Stowarzyszenia Amazonek Warszawa Targówek obejrzała spektakl i poznała Annę na spotkaniu Federacji Stowarzyszeń Amazonek: „Ten spektakl o chorowaniu i leczeniu zawiera wielki ładunek energetyczny i emocjonalny; choć temat jest „ciężki”, przesłanie – bardzo pozytywne, daje zastrzyk energii, zachętę, by walczyć; pokazuje, że choroba to nie zabranie życia. Swoją wypowiedź artystyczną Anna uzupełniła tekstami znanych utworów. Towarzyszyli jej: mąż Sebastian i przyjaciółka Małgorzata. Tworzą bardzo ciepłą trójkę. Po tym spektaklu zaczęłam doceniać rolę słowa: można nim zabić, ale można też uratować. Anna w swojej opowieści posługuje się właściwymi słowami. Dodają one energii, motywują do życia. Pokazują, jak ważne jest dla chorego wsparcie osób najbliższych, głębokie podejście do życia; dla rodziny przywrócenie nadziei, odnalezienie w sobie kobiecości. Wiele kobiet, nawet kilka lat po chorobie, nie chce o tym mówić.”  

W „Spotkaniu z Anną” głównej bohaterce akompaniował mąż Sebastian Dudek, autor muzyki do jej tekstów; śpiewająco towarzyszyła przyjaciółka Małgorzata Regent. Obie panie mają ukończone studia aktorskie.

Po spektaklu można było porozmawiać z artystami. „To  niesamowity wojownik. Pokonała chorobę, teraz - tworzy. Jest artystką, widzę jej niesamowitą siłę i dojrzałość” – mówiła pani Małgorzata. Pan Sebastian scharakteryzował ją jako przyjaciółkę, która wspiera, nie boi się przekazać krytycznych uwag. Jego przesłanie: „Nie ma co się użalać. Razem idziemy, razem.”

„To było piękne, niesamowite przeżycie – wspomina Michał Kawecki, Honorowy Członek FENIKS Stowarzyszenia Amazonek Warszawa Targówek.- Spotkanie mną wstrząsnęło i utwierdziło w przekonaniu, że działania w czasie, gdy Amazonki prosiły o pomoc – były całkowicie zasadne. Jestem członkiem założycielem tego stowarzyszenia. Dotknięta nieszczęściem pani Anna pięknie prezentowała poezje. Także postawa jej męża zrobiła na mnie wrażenie.

Uświadomiłem sobie, jak wiele kobiet, między innymi moich współpracownic i bliskiej rodziny, cierpi z tego powodu. W „Spotkaniu z Anną” pokazano podnoszenie się z traumy. Nie można ograniczyć się do jednorazowej imprezy; to ciągła praca – wspomaganie kobiet przy użyciu wszystkich możliwych środków. Na Targówku to się udaje dzięki prężności pani prezes i innych amazonek z FENIKSA”.

Grażyna Jelenkiewicz zauważyła, że „Spotkanie z Anną” zrobiło duże wrażenie na amazonkach z Targówka. Dla niektórych pań był to bodziec do nowego spojrzenia na siebie. Brak piersi, brak włosów to często przyczyna niskiej samooceny. Anna pokazała, ze nawet bez piersi i bez włosów można dojrzeć to, co jest naprawdę ważne. Przesłanie tego spotkania jest szersze, dotyczy każdej osoby, dotkniętej ciężką chorobą oraz jej bliskich. Przekaz ten wpisuje się w Rządowy Program na Rzecz  Aktywizacji Społecznej Osób Starszych ASOS, który realizuje Stowarzyszenie Amazonek Warszawa Targówek.

W ramach Programu Amazonki oraz inne osoby starsze chodzą do teatru, do kina. Raz na miesiąc uczestniczą w spotkaniach „Przy herbatce - o sztuce”. Integrują babcie i dziadków z wnuczętami, motywują do aktywności fizycznej poprzez choreoterapię, zajęcia na basenie, naukę gry w golfa.

Amazonki z Targówka spotykają się od poniedziałku do czwartku w godz. 10.30-14.30 w Ośrodku Wsparcia i Integracji przy ul. Wysockiego 20 oraz w poniedziałki w godz. 17-19 w Rejonowej Specjalistycznej Przychodni SZPLO przy ul. Poborzańskiej 6. Kontakt e-mail feniks amazonki@wp.pl, tel. 662 062 214, 662 062 212, 662 062 275.

K.