Obiektywny POradnik

Pomagać? Jakie to proste

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli”. To życiowe motto Alberta Schweitzera, niemieckiego teologa i lekarza, który poświęcił się niesieniu pomocy biednym Afrykańczykom. Porzucając swą karierę naukową i zakładając w 1913 r. szpital w Gabonie, całkowicie oddał się pomocy biednym i chorującym. Uznany za twórcę wolontariatu, nieustannie służy za wzór młodym adeptom kultywującym tę ideę. Tradycyjnie 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W ubiegłą sobotę w Białołęckim Ośrodku Kultury odbyła się coroczna gala wolontariatu. Nagrodzone za swoją działalność charytatywną i wolontarystyczną w kończącym się roku zostały stowarzyszenia, organizacje pozarządowe i osoby fizyczne.

Natomiast kilka dni temu ruszyła na Białołęce trzecia już edycja akcji charytatywnej „Zaradny Mikołaj”. Dlaczego akurat zaradny? A dlatego, że akcja prowadzona jest w dużych sklepach przez kilkoro radnych Białołęki i ma na celu zebranie jak największej ilości darów, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom i dzieciom z dzielnicy jako paczki świąteczne. Wzorem lat ubiegłych, radni dzielnicy - Monika Drojewska, Marcin Korowaj, Ilona Łącka, Anna Majchrzak, Magdalena Roguska, Mariusz Wajszczak i Paweł Tyburc organizują zbiórkę produktów przy współpracy białołęckiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Urzędu Dzielnicy Białołęka oraz partnerów: Ośrodka Pomocy Społecznej i Wydziału Spraw Społecznych. Swoim patronatem akcję objęli burmistrz Dzielnicy Białołęka Piotr Jaworski i poseł na Sejm RP Marcin Kierwiński. Akcja trwa w dniach 23.11-06.12.2013 r.

Aby zostać Świętym Mikołajem, nie trzeba wiele. Wystarczy kupić choć jeden z produktów z przygotowanej na rozdawanych przed wejściem do sklepu ulotkach listy i włożyć go do ustawionego za kasami specjalnie oznaczonego plakatem wózka albo przekazać do jednego z punktów zbiórki (szkoła, przedszkole, parafia). W tym roku zbieramy artykuły spożywcze o przedłużonej dacie ważności, typu konserwy, kakao, herbata, słodycze, artykuły higieniczne dla dzieci typu mydło, oliwka, pasta, szczoteczka do zębów, pieluchy, artykuły papiernicze typu zeszyty, długopisy, flamastry, ołówki, piórniki, gumki, itp. Akcja prowadzona jest w marketach, które wyraziły zgodę na współpracę, tj. Biedronka, Stokrotka, Marcpol, DH Tarchomin. Co jest godne podkreślenia, nie są zbierane pieniądze, ale konkretne produkty i darczyńca sam decyduje, co chciałby przekazać. Ze swojego doświadczenia w tegorocznej zbiórce mogę stwierdzić, że akcja zakończy się dużym sukcesem, gdyż hojność i wielkie serca białołęczan uwidoczniły się po raz kolejny. Stojąc tylko przez 2 godziny w danym sklepie zbieramy 2-3 pełne wózki produktów. To naprawdę dużo i naprawdę mało ludzi przechodzi koło nas obojętnie. Niektórzy wrzucają symbolicznie batonik czy wafelek, inni potrafią podarować cały koszyk wart ok. 50 zł. Serce rośnie patrząc na dobroć ludzi wspierających naszą akcję, a nas, organizatorów utwierdza w przekonaniu, że warto po pracy poświęcić 2 godziny i przyczynić się do uśmiechu tych, którzy ze względu na trudną sytuację materialną, pod choinką nie oczekują żadnego prezentu.

Czekamy na Ciebie! Szukajcie nas do 06.12., kiedy to rozpoczniemy ostatni etap akcji polegający na sortowaniu zebranych darów, tworzeniu paczek i rozwożeniu do odbiorców.

Więcej informacji o akcji, lista potrzebnych produktów, harmonogram i miejsca prowadzonych zbiórek znajdują się na http://www.facebook.com/zaradnymikolaj.

Paweł Tyburc (PO)
przewodniczący Rady Dzielnicy
Białołęka m.st. Warszawy
pawel.tyburc@wp.pl