Chłodnym okiem

Wielkie frezowanie

Do napisania niniejszego felietonu tak naprawdę skłonił mnie brak medialnych reakcji na ostatnie pozytywne działania służb technicznych dzielnicy, które dość sprawnie przygotowały i przeprowadziły dość skomplikowaną operację wyłączania z ruchu kolejnych ulic na Pradze i wykonania tam remontów nawierzchni jezdni. Dotyczyło to Kowieńskiej, Bródnowskiej i Brzeskiej. Dobrze to i źle. Dobrze, bo gdyby zablokowano dzielnicę, media centralne zapewne fakt ten by zauważyły i głośno nad nim ubolewały. Źle, bowiem jak na Pradze wychodzi nam coś dobrego, zauważane nie jest. Nie znaczy to, że uciążliwości - szczególnie po wyłączeniu Brzeskiej - nie było. Efekt końcowy rekompensuje jednak przejściowe trudności.

Rok ten, jeśli chodzi o nakłady na dział 800 Transport i łączność okaże się, po podliczeniu całości wydatków, całkiem niezły. Z zaplanowanych inwestycji wykonane zostały prace na ulicy Kawęczyńskiej. Ulica ta całkowicie odmieniła swój wygląd. Kosztowało to, co prawda, ponad 4,5 miliona złotych, ale są to dobrze wydane pieniądze. Wydatki na modernizację Kowieńskiej, Bródnowskiej i Brzeskiej to ponad 1,3 miliona. Czeka jeszcze mieszkańców Szmulowizny wykonanie remontu nawierzchni jezdni ulicy Tarchomińskiej, której koszt przekroczy 200 000 zł. Już została wykonana zatoka parkingowa na ulicy Tarchomińskiej, która pozwoli na bezpieczne odwożenie dzieci do istniejącej tam szkoły, o co od dawna dobijali się radni z komisji oświaty na wniosek rodziców dzieci autystycznych, uczęszczających do tej placówki. Spodziewać się można także z oszczędności po przetargach, o ile pogoda pozwoli, wymiany części chodników na Brzeskiej. Ponad 400 000 wydano na remonty placu parkingowego, dróg wewnętrznych i chodnika przy Brechta i Namysłowskiej oraz rozpoczęty pierwszy etap prac modernizacji jezdni i części chodników zlokalizowanych przy budynkach na ulicy Darwina 7 i 9a, czego od dawna domagają się prężnie działające tam wspólnoty mieszkaniowe. Gdy dodamy, że w rejonie Golędzinowa rozstrzygnięty został przetarg na zrealizowanie do końca sierpnia 2014 robót budowlanych, polegających na przebudowie skrzyżowania ulicy Jagiellońskiej z ulicą Golędzinowską ze zjazdem na osiedle komunalno-socjalne i budowie chodnika wzdłuż ulicy Wybrzeże Helskie (co wypełnia liczne prośby mieszkańców),  to obraz będzie pełniejszy. W ponad 20 miejscach na Pradze, przy drogach gminnych i przy szkołach, na mocy porozumienia z ZTM pojawiło się 160 stojaków rowerowych. Po dobrym przyjęciu przez mieszkańców Warszawy rowerowego systemu Veturilo jest to kolejny element działań miasta na rzecz dwuśladowców.  Do wszystkich wydatków należy doliczyć te na letnie i zimowe utrzymanie ulic, bieżące remonty, malowanie znaków poziomych i konserwacja pionowych. Suma summarum, jeśli chodzi o nakłady w dziale 800 Transport i łączność wyszło mi w tym roku 7 milionów 390 tysięcy złotych. Nieźle, oby tak dalej.

Ireneusz Tondera
przewodniczący Komisji Budżetu
Rady Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl

PS. Zainteresowanych uczestniczeniem w podziale 1, miliona złotych na lokalne potrzeby zapraszam na posiedzenie Zespołu d/s budżetu partycypacyjnego które odbędzie się w dniu 16.12.2013 r. (poniedziałek, sala konferencyjna, godz. 17:30) w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ.