„Idiota” Dostojewskiego w Teatrze Akademia

Spektakl „Idiota” wg Fiodora Dostojewskiego wystawiła w Teatrze Akademia przy ul. 11 Listopada  grupa „Dreambody&Theatre”.

Młodzi aktorzy z grupy Dreambody&Theatre zaprezentowali spektakl zupełnie nowy, przygotowany nowatorską metodą pracy nad rolą.

Po raz pierwszy w Polsce mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie stworzone w całości przy użyciu narzędzi Psychologii Zorientowanej na Proces, inaczej zwanej „pracą ze śniącym ciałem” - kierunku psychoterapeutycznego, zapoczątkowanego w latach 70. XX wieku przez Arnolda Mindella. Dlaczego Dostojewski? Bo jego teksty nigdy się nie starzeją, są zawsze aktualne. Współczesny człowiek często staje wobec takich samych dylematów moralnych, musi dokonywać podobnych wyborów, jak bohaterowie Dostojewskiego.

W rolę księcia Myszkina wcielił się Marek Kossakowski. Towarzyszyli mu: Marta Malinowska jako Nastazja Filipowna, Eliza Ratajczyk jako Agłaja Jepaczyn, Jarosław Paczyński jako Rogożyn, Paweł Ferens jako Gawriła Ardalionowicz. Siostrę Gawriły, Warwarę zagrała Agnieszka Kawiorska, a Tockiego – wykładowca i kierownik Centrum Prawa Francuskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Philippe Chauvin. Przedstawienie wyreżyserowali: Joanna Dulińska i Michał Duda. Autorką skromnej, ale bardzo trafnej scenografii jest Katarzyna Adamczyk.

Spektakl wymaga od widza dużo uwagi i zaangażowania, ale przecież wobec utworów Dostojewskiego nie można być obojętnym. Skromne, zminimalizowane środki wyrazu pozwalają skupić się na grze aktorów i na tekście, który jest tu głównym bohaterem.

Następne przedstawienia „Idioty” w wykonaniu Dreambody&Theatre w Teatrze Akademia przewidywane są na styczeń 2014 r.

JK