Przychodnia dla Zwierząt

Haratnąć w gałę

Szanowni Państwo, w kryzysie pojawiły się masowo sitcomy i kabarety. Tytułowe zdanie w „posiedzeniu Rządu” w wykonaniu Roberta Wójcika i tego drugiego o fałszywym jak opozycja  uśmiechu kolesia - jest genialne. Ale tylko to jedno. Reszta nie śmieszy, choć widzę ludzi poskręcanych w chińskie paragrafy. Kabaret zaczął do nas wrzeszczeć. Sitkomy śmieją się za nas. Wszystko od rana na tym samym debilnym poziomie. Kabaret Starszych Panów pełen był miłości i poziomu sztuki. Pięknie mówił i pięknie śpiewał. Po szkole TAKICH MISTRZÓW króluje chamstwo i poniżanie innych, wcześniej widywane u polityków i hierarchów. Wszędobylski brak wymagań, populizm i komercja robią z narodu gawiedź. Dlatego gawiedź będzie ubożała, będzie śmiać się z byle czego. Jednym z niewielu, który otwiera w Polakach szczere serca, jest Jurek Owsiak. Wymaga i daje, choć prosi. Zobaczcie, ile osób zagłosowało na niego groszem.    

W nawiązaniu do haratania w gałę od strony weterynaryjnej, chciałbym Szanownym Państwu przypomnieć chorobę, która od pokoleń jak wyżej,  wieszczy, że po kościach psom oczy ropieją.

Aliści prawda, że psiakom ok. 12. tygodnia i później zaczyna wyciekać podejrzana wydzielina z worka spojówkowego. Rasa, wiek, płeć i miejsce pobytu nie mają znaczenia. Są oczywiście rasy o zwiększonej predylekcji. Spaniele, blood-hundy, shar-peje, mastify, cane corso, dogi niemieckie, słowem rasy o wyraźnie opadniętej dolnej powiece. U nich statystyczne występowanie schorzenia sięga do 100%. U pozostałych ras i mieszańców obserwuję ok. 20-30 procent. Zjadanie kości oczywiście nie ma znaczenia. W czym rzecz?

Psy w okolicy przyśrodkowego kąta oka posiadają trzecią powiekę. Na odgałkowej jej stronie znajduje się węzeł chłonny w postaci rozsianej. Anatomiczny ewenement. Zamiast kuleczki węzła chłonnego jest to samo, tylko roztarte i przymocowane biologicznym klejem. W kontakcie z kurzem, wirusami, bakteriami każdy węzeł chłonny powiększa się i produkuje przeciwciała. Podobnie odgałkowe grudki chłonne. Stąd nazwa - grudkowe zapalenie trzeciej powieki.

Radzę wpisać nazwę w przeglądarkę internetową w systemie grafiki lub wideo, to zobaczycie, czy słowa felietonu dobrze opisują chorobę. Konsekwencji okulistycznych jest kilka. Proszę zajrzeć do NGP za 2 tygodnie, a Państwu życzę w Nowym Roku wszystkiego co najlepsze, właściwego humoru, dobrych wzorców, odwagi, które obalą górę i odmłodzą opozycję. „Spieprzać dziady” to ton, którego proszę unikać. Wybory już niedługo. Nie dajcie się oszukać. Pozdrawiam serdecznie.

lek. wet. Zygmunt Kosacki