Makramy Jolanty Surmy

Obrazy sznurkiem malowane – tak można by nazwać zadziwiające tkaniny artystyczne Jolanty Surmy, prezentowane w Galerii przy Van Gogha w Białołęckim Ośrodku Kultury.

Makrama to bardzo stara, znana już w starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów, szydełka czy innych narzędzi. Posługując się tą metodą można tworzyć makaty ścienne, naszyjniki, wyplatać torebki i siatki na zakupy, używając w tym celu jako materiału nici lnianych, konopnych, jedwabnych lub sizalu. Na przełomie lat 70/80 makrama była bardzo modna, później jakby trochę o niej zapomniano. Dla Jolanty Surmy stała się pasją i formą wypowiedzi artystycznej.

Jolanta Surma tworzy tkaniny artystyczne, makramy, a także zajmuje się wikliną i bibułkarstwem. Jest absolwentką Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, gdzie zdobyła tytuł mistrza tkactwa artystycznego. Od czerwca 1983 roku jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków „Azyl” w Pile. W 2008 r. założyła Klubu Artystów „Pasja” w Złotowie, którego jest prezesem. Inicjatorka wielu przedsięwzięć artystycznych i projektów, prowadzi warsztaty makramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Mieszka i pracuje w Złotowie jako instruktor rękodzieła artystycznego w Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej.

Swoje tkaniny wystawiała wielokrotnie w kraju i za granicą, m.in. w Sofii, Berlinie i w Londynie. Jej prace zdobią ściany domów nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach całego świata, zarówno w Europie, jak i w Australii, Ameryce Południowej i Afryce.

Jolanta Surma wybrała dość trudną i pracochłonną technikę, wymagającą wiele cierpliwości.
- Wykonanie jednej tkaniny zajmuje około miesiąca, licząc po kilka godzin pracy dziennie – mówi artystka.
Prace Jolanty Surmy zadziwiają nie tylko oryginalnością i precyzją splotów, ale również pięknymi barwami.
- Wyplatam swoje makramy ze sznurka sizalowego w kolorze naturalnym, a potem traktuję je jak obrazy: kładę na płasko i pędzelkiem nakładam kolory, po kilka razy w jednym miejscu – tłumaczy pani Jolanta.- W ten sposób osiągam różne odcienie, całą paletę barw.

Pomysły do tworzenia swoich prac artystka czerpie głównie z natury, bo najczęściej są to kompozycje kwiatowe czy ogólniej mówiąc roślinne, ale inspiracją bywają dla niej również dzieła sztuki i po prostu obserwacja otoczenia.

Jolanta Surma jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych a jej makramy trafiły nawet do Hollywood – zagrały w filmie w reż. Tima Burtona „Mroczne Cienie”, w scenie z Johnny Deepem.

Wyjątkową wystawę makram Jolanty Surmy pt. „Makramy moją pasją” można oglądać w Galerii przy Van Gogha w Białołęckim Ośrodku Kultury do 20 stycznia.

Joanna Kiwilszo