Przychodnia dla Zwierząt

Księżycowa Nehrebecka

Proszę Szanownych Państwa, serial „Czas Honoru” to honor dla najważniejszych ludzi naszej niepodległości. W Chotomowie radni zmienili nazwę z Bagiennej na ul. Księżycową. Zatrząsł mną brak elementarnych wiadomości z historii regionu. Żołnierze AK do dziś nazywani „bandami” podziemnymi, cichociemnymi, wyklętymi, bezimiennymi  wraz  z harcerzami i księżmi katolickimi byli esencją Państwa Polskiego. Nie znajdują do dziś  należnego miejsca w naszej  pamięci.  

W komisji do nadawania nazw ulic zasiada Anna Nehrebecka, aktorka, doskonała recytatorka poezji niezależnej w czasach stanu wojennego, której słuchałem w kościołach Starego Miasta. Jako adoptowany ziomek z gminy Jabłonna, ale głównie warszawiak pytam, gdzie zamiast ul. Zegarynki i innych fiubdziu są nazwiska Jana Kowalewskiego, Tadeusza Rozwadowskiego (to nie to samo co Rozawadowska), Stanisława Stroińskiego, Stanisława Warzalińskiego, Adama Zalewskiego, „Inki” - Danuty Siedzikówny, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i dziesiątków tysięcy ważniejszych od Czeremchowej, Szkolnej, Akacjowej, Odkrytej i bohaterów SLD. Pani Anno, z czego Pani jest? Z PO? PIS? PSL? Czy ze szczerości dawnych lat czy ze słoikowa? Czas Honoru zobowiązuje!

Doszukując się dobrej optyki historycznej pragnę powrócić do problemów narządu wzroku u zwierzaków. Aliści, zaczęliśmy przyglądać się trzeciej powiece u psów.

Po dwunastym tygodniu życia u większości szczeniąt pojawia się bardziej lub mniej nasilone łzawienie z worków spojówkowych. Często tym objawom towarzyszy syndrom opadniętych dolnych powiek lub syndrom wwniętych powiek z drapiącymi rzęsami po powierzchni rogówki. Tak czy siak oko dotknięte grudkowym zapaleniem trzeciej powieki jest zaropiałe, przymrużone i nadwrażliwe na światło dzienne. Lekarze weterynarii w początkach schorzenia ordynują krople do oczu o charakterze przeciwbólowym, przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Proszę pamiętać, że terapia zachowawcza jest tylko wstępem do zabiegu. Jeżeli lekarz prowadzący nie wspomni o operacji, spotkacie się Państwo z poprawą stanu zdrowia zwierzaka jedynie podczas aplikacji lekarstw dospojówkowych. Jedyną metodą rozwiązania problemu jest zabieg degradacji grudek chłonnych na powierzchni trzeciej powieki. Metod zabiegowych jest kilka – najważniejszy jest efekt końcowy – systematyczna, powolna poprawa od piątego dnia po zabiegu. Ważne jest, aby nie łączyć zabiegu na trzeciej powiece z jednoczesnym korygowaniem wwniętych lub wywiniętych powiek od razu bowiem przywrócenie komfortu relacji tkanek po usunięciu grudek zawsze skutkuje zmianą pozycji gałki ocznej w stosunku do powieki górnej i dolnej. Operacje „na raz” polecam jedynie u mistrzów weterynaryjnej okulistyki, nie potwierdzając ich 100% skuteczności.

lek. wet. Zygmunt Kosacki