Fundacja Noga w Łapę

Zimowe Ptakokarmienie

Fundacja „Noga w Łapę. Razem idziemy przez świat.” inicjuje ogólnowarszawską akcję Zimowe Ptakokarmienie. Adresujemy ją do wszystkich warszawiaków o wrażliwych sercach, którzy zechcą zadbać o to, by nasi skrzydlaci sąsiedzi mogli przetrwać zimę.

Jesteśmy im to winni, bo nasze miasto wciąż zabiera im miejsca schronienia i żerowania. Kiedy w ciepłym domu siadamy do posiłku, pomyślmy o ptakach za oknem, które nie mają się gdzie ogrzać i nie znajdują pożywienia w świecie pozbawionym owadów i roślin, gdy śnieg przykrywa zmrożoną ziemię.

Informacje o tym, w jaki sposób dokarmiać ptaki, by im pomóc, a nie zaszkodzić, znajdziecie w tekście „Zaprośmy je do stołu... i poznajmy”. Na naszej stronie internetowej znajduje się instrukcja własnoręcznego wykonania praktycznego karmnika z dwóch plastikowych butelek. Wiele praktycznych porad odszukać też można na innych, „ptasich” forach.

Wiemy, że jest spora grupa osób, które co roku dokarmiają ptaki, wydaje nam się jednak, że skala tej pomocy jest wciąż zbyt mała. Zależy nam na tym, by na każdym podwórku znalazła się ptasia stołówka, w której do wiosny nie zabraknie odpowiedniego pokarmu. Może jedni, dokarmiający ptaki sąsiedzi, namówią do tego innych? Może razem postawią/powieszą karmniki, które będą wspólnie zaopatrywać? A może mieszkańcy osiedla zwrócą się do administracji, by sfinansowała podwórkowy karmnik, o który dbać będzie cała społeczność? Mamy już taki przykład w Warszawie: karmnik przy ul. Jagiellońskiej, postawiony przez administrację osiedla Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej Praga po pertraktacjach z miejscowymi ptakolubami.

Do udziału w akcji Ptakokarmienia zapraszamy szczególnie szkoły i przedszkola. Nie ma lepszej metody nauczenia dzieci empatii wobec słabszych niż wdrożenie ich do pomagania potrzebującym zwierzętom. Zaś obserwacje karmnika pod okiem nauczyciela mogą być pasjonującymi, żywymi lekcjami przyrody i satysfakcjonującą nagrodą za poniesiony trud.

Zapraszamy też małe i duże firmy, zakłady pracy, instytucje. Wszędzie znajdzie się drzewo lub kawałek placyku, na którym możecie stworzyć firmowy, społeczny, stół dla ptaków. Odwdzięczą się wam wiosną i latem: śpiewem i łowiąc ogromne ilości komarów, much, meszek i innych uciążliwych owadów.

A więc do dzieła:
- Urządzajcie ptasie jadłodajnie i bawcie się ich podglądaniem.
- Pochwalcie się efektami swojej akcji. Do połowy marca czekamy na wasze relacje: zdjęcia, filmy, opisy, ciekawe spostrzeżenia. Opowiedzcie, czy karmienie ptaków wpłynęło na waszą wiedzę o nich i poszerzyło wasze zainteresowanie światem przyrody. A może będzie też mieć znaczenie dla integracji dzieci w szkole czy pracowników w firmie – zaangażowanych w projekcie?

Relacje nadsyłajcie na adres: fundacja@nogawlape.org
- Na życzenie mozna od nas dostać „pakiet startowy” w postaci karmnika z butelek oraz plakatu, opracowanego przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” (na zlecenie Urzędu Dzielnicy Ursynów).

O czym trzeba koniecznie pamiętać: Zaczynając dokarmiać ptaki musimy zadbać o to, by regularnie uzupełniać podawane im pożywienie. Będą przylatywać do naszej stołówki nieraz z dużych odległości i utrata energii, której nie uzupełnią, bo karmnik będzie pusty - może okazać się dla nich tragiczna.

Autorów najlepiej zorganizowanego Ptakokarmienia i najbardziej interesujących relacji nagrodzimy Dyplomami Ptakolubów, a informacje o efektach akcji opublikujemy na naszej stronie internetowej oraz w lokalnych, warszawskich gazetach.

Renata Markowska
Noga w Łapę