Lewa strona medalu

Budżet partycypacyjny

Po kilku latach starań warszawiacy mogą wreszcie wziąć bezpośredni udział w wydawaniu miejskich pieniędzy. Na początek dostali do dyspozycji jedynie 25 milionów złotych spośród 13-miliardowego budżetu miasta, ale dobre i to. Pomysł budżetu partycypacyjnego jako pierwszy zgłosił w Warszawie Sojusz Lewicy Demokratycznej. Pamiętam dokładnie, jak na nasz wniosek na sesji Rady Miasta mieliśmy wysłuchać opinii Hanny Gronkiewicz-Waltz na ten temat. Oczywiście, informacji nie przedstawiała pani prezydent, która na sesjach bywa rzadko, ale dyrektor jednego z biur urzędu. I nie miał zbyt dużo do powiedzenia, bo władze stolicy nawet nie myślały wtedy o wprowadzaniu budżetu partycypacyjnego.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zmieniła zdanie dopiero pod presją referendum i zgodziła się na ten – jak sama mówi - „eksperyment”. To nie „eksperyment” pani prezydent, to nowoczesna metoda zarządzania miastem. Budowania go dla mieszkańców i wspólnie z nimi. Podobnie jak konsultacje społeczne w sprawach dotyczących mieszkańców. Tylko nie takie fasadowe jak dziś, odbywane tylko dla zasady i czystego sumienia władzy. Nie takie jak w przypadku nazwy Mostu Północnego, wycinki drzew w Ogrodzie Krasińskich, czy lokalizacji siłowni plenerowych, gdzie głosy mieszkańców zostały po prostu zignorowane.  Warszawiacy swoje, a urzędnicy i tak swoje. To miasto musi stać się obywatelskie i mam nadzieję, że stanie się takie po listopadowych wyborach.

Tymczasem zachęcam do zgłaszania pomysłów, na co te 25 milionów złotych z budżetu partycypacyjnego ma być w 2015 roku wydane. Środki te podzielone są pomiędzy 18 dzielnic, bo póki co nie ma oddzielnej puli na projekty ogólnomiejskie. Warto więc na początku sprawdzić, ile mają Państwo do dyspozycji pieniędzy w swojej dzielnicy. Takie informacje można uzyskać na stronach www lub w siedzibie swojego urzędu dzielnicy. W ramach tych środków trzeba wymyślić pomysł, przygotować ogólny projekt na odpowiednim formularzu i zebrać pod nim 15 podpisów. Następnie przesłać go lub zanieść do urzędu dzielnicy w terminie do 9 marca. W kolejnym etapie odbędzie się ocena wniosków i głosowanie na poszczególne projekty przez mieszkańców dzielnicy. Jeżeli Państwa projekt zwycięży, to będzie oznaczało, że zostali Państwo autorem nowej inwestycji w swojej dzielnicy, czego bardzo serdecznie życzę.

Sebastian Wierzbicki
wiceprzewodniczący
Rady Warszawy
(Klub Radnych SLD)
www.sebastianwierzbicki.pl