Wirtualnie i pieszo po Ząbkowskiej

Zwieńczeniem Urodzin Pragi, czyli obchodów 366-lecia nadania jej praw miejskich było uroczyste zainaugurowanie zamieszczonego na stronie Urzędu Praga Północ wirtualnego spaceru po Pradze, który na razie ogranicza się do ul. Ząbkowskiej. W sali konferencyjnej urzędu w sobotę 22 lutego zgromadziło się z tej okazji ponad dwieście osób, a wśród nich radni oraz warszawscy przewodnicy PTTK. Twórcą Wirtualnego spaceru po Pradze jest bowiem przewodnik praski Janusz Owsiany. Program Wirtualnego spaceru ma być wzbogacany o kolejne, wcześniej ustalone z urzędem trasy tematyczne.

Słoneczna pogoda zachęcała do zweryfikowania wirtualnej wiedzy w rzeczywistości. Trasa  spaceru, który prowadził Janusz Owsiany, wiodła z urzędu na Kłopotowskiego obok Muzeum Warszawskiej Pragi, którego budynki przybrały już cieszący oko wygląd oraz ulicę Ząbkowską i jej ciekawe podwórka, aż po tereny dawnego Konesera. Tam konsumpcji pyz odpowiednią oprawę muzyczną zapewniła Kapela Praska. Wrażenie niezwykłości całe wydarzenie zawdzięcza uczestnictwu w spacerze Teatru Akt, który w swej podróży w czasie wdzięcznie i z humorem połączył teraźniejszość z przeszłością.

Jubileusz Pragi zbiegł się z Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego i otwarciem sezonu, co zaowocowało tego dnia jeszcze kilkoma innymi darmowymi spacerami po Pradze, m.in. po Michałowie i Szmulowiźnie. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W związku z uwolnieniem usług przewodnickich od obowiązku posiadania licencji i zdawania egzaminów państwowych można się spodziewać wysypu tego rodzaju oferty.

Kr.