Budżet na książki

Projekt do budżetu partycypacyjnego - Praski Rozwój Czytelnictwa - Nowości wydawnicze dla bibliotek.

Jako student, obecnie magistrant, często czytam i korzystam z książek. Niestety, jako mieszkaniec Pragi, często spotykam się z sytuacją, iż pomimo obecności biblioteki w mojej okolicy, muszę po prostu jechać do Biblioteki Uniwersyteckiej, bądź innych warszawskich placówek. Skłoniło mnie to do zbadania sytuacji i porozmawiania z kilkoma osobami w bibliotece publicznej. Okazuje się, iż środki przeznaczone na zakup książek z roku na rok są coraz niższe, toteż czytelnictwo w takich warunkach nie za bardzo może się rozwijać. O ile ludzie młodzi mogą większość książek zdobyć w innych bibliotekach czy internecie, o tyle np. osoby starsze, często mają to już utrudnione. Wielokrotnie przebywając w bibliotece spotkałem się z narzekaniem na braki w księgozbiorach, bądź długi czas oczekiwania. Biblioteka na Pradze-Północ jest miejscem, która łączy wszystkie pokolenia naszej dzielnicy. Korzystają zarówno osoby najmłodsze, szukające pomocy w nauce, jak i starsze, dla których książka jest głównym źródłem rozrywki. Praska biblioteka od kilku lat nie dysponuje wystarczającymi środkami na zakup nowości wydawniczych. Wiele cennych pozycji nie trafia do bibliotek, a po popularne tytuły tworzą się długie kolejki.

Na rynku pojawiają sie również coraz liczniejsze audiobooki, które umożliwiają czerpanie radości z literatury osobom z dysfunkcjami wzroku (niepełnosprawni i seniorzy).

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, postanowiłem zgłosić projekt dofinansowania biblioteki do budżetu partycypacyjnego. Zauważam wprawdzie wiele niedociągnięć w samej realizacji projektu „Budżet Partycypacyjny w Warszawie”, nie mniej jednak warto, by mieszkańcy mogli skorzystać z tego pomysłu. Dofinansowanie biblioteki publicznej, idealnie wpisuje się w mojej opinii w pożyteczne wykorzystanie budżetu obywatelskiego.

Celem projektu jest zwiększenie oferty biblioteki publicznej na terenie Dzielnicy Praga-Północ poprzez zakup nowości wydawniczych, w tym multimediów, a także uzupełnienie księgozbioru o pozycje, których nie udało się nabyć w poprzednich latach. Zakupy nowości czytelniczych stanowią jeden z podstawowych warunków uatrakcyjnienia księgozbiorów bibliotek publicznych, a w konsekwencji podniesienia czytelnictwa.

Pomysł, który na początku budził moje obawy, czy zostanie zaakceptowany, okazał się chyba nadzwyczaj trafiony, gdyż kilka tygodni później na stronach internetowych zauważyłem nawet przykładowe ceny książek i zachęty do składania podobnych projektów. Ważne jest także, iż pieniądze przeznaczone na wsparcie biblioteki, de facto zostają w dzielnicy i na pewno nie będą to fundusze zmarnowane. Warto na koniec dodać, iż rok 2014 jest ogłoszony Rokiem Czytelnictwa, co skutkowało m.in. wydaniem Narodowego Programu Czytelnictwa na lata 2014-2020 przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Praski rozwój czytelnictwa, jest więc idealnym uzupełnieniem takiego programu. Żywię nadzieję, iż zostanie on wsparty przez mieszkańców.

Ernest Kobyliński
Stowarzyszenie Inicjatywa
Mieszkańców Pragi-Północ
www.praga.inicjatywa.waw.pl