Fundacji Noga w Łapę

Ratujmy ptaki

Wciąż niewiele osób wie, że podczas letnich remontów i ociepleń budynków giną nasze miejskie ptaki. Jest to śmierć okrutna – ptaki zamurowywane są żywcem w szczelinach budynku, kratuje się stropodachy i odcina rodzicom dostęp do piskląt w gnieździe. Co roku trwa masowa ptasioeksmisja, a tej tragedii naprawdę można łatwo uniknąć.

Od 2009 roku w Warszawie działa Ptasi Patrol Interwencyjny pod dowództwem Renaty Markowskiej. Ratowaniu życia skrzydlatym sąsiadom Renata oddała swoje serce i cały wolny czas. Jeździ na interwencje i obserwacje, negocjuje, mediuje, upomina, dba o kompensacje, czyli by powieszono budki zastępcze, jeśli ptasie lokale zostały nieodwracalnie zniszczone. Radzi też telefonicznie i mailowo osobom z całej Polski! Ptasi Patrol ma obecnie kilku wolontariuszy i ta garstka osób stara się pomóc przy każdej zgłoszonej interwencji.

W 2012 i 2013 roku działalność Patrolu była wspierana finansowo przez Miasto Stołeczne Warszawa. Obecnie zostaliśmy nominowani do głównej nagrody w konkursie na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2013 roku w ramach konkursu S3ktor. Za projekt „Na ratunek skrzydlatym sąsiadom – Ptasi Patrol Interwencyjny zaprasza do współpracy warszawiaków”. To dla nas duże wyróżnienie, a i szansa dla ptaków, by o ich losie dowiedziało się więcej osób. Idea przedsięwzięcia polegała na tym, by nie tylko chronić zagrożone ptaki, ale też zaangażować w te działania mieszkańców miasta. Wydaje się, że kilkuletnia praca zaczyna przynosić efekty. Z roku na rok przybywa zgłoszeń z prośbą o interwencję, co może świadczyć o tym, że ludzie dostrzegają problem i nie chcą być obojętni. Coraz chętniej też aktywnie sami uczestniczą w tych interwencjach.

Biuro Ochrony Środowiska wraz z działającymi przy nim komisjami dialogu społecznego: ds. środowiska przyrodniczego i ds. ochrony zwierząt, wskazując naszą inicjatywę uznało ją za „unikatową w skali miasta, organizowaną kolejny rok i zmieniającą świadomość ekologiczną warszawiaków”. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe referencje, jakie wystawili nam przyjaciele ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a także ornitolog prof. Maciej Luniak i redaktorka Radia FOK FM  Ewa Podolska. Dziękujemy tym bardziej, że niejednokrotnie mogliśmy liczyć na ich pomoc.

Jedną z nagród, jakie można zdobyć w konkursie, jest Nagroda Mieszkańców, przyznawana na podstawie głosów internautów. Właśnie o niej najbardziej marzymy, dlatego prosimy: głosujcie na Ptasi Patrol!

Głosy można oddawać tutaj: http://www.konkursy.um.warszawa.pl/node/add/konkurs-s3ktor

Zapraszamy też do udziału w Ptasim Patrolu. Na naszej stronie internetowej www.nogawlape.org w okienku S3ktor znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Magdalena Kuropatwińska

wolontariuszka

Fundacji Noga w Łapę