Skanalizować Zieloną Białołękę

Rozpoczęła się akcja zbieranie podpisów za budową kanalizacji we wschodniej Białołęce, tj. na obszarze ograniczonym Trasą Toruńską, granicami dzielnicy i torami kolejowymi. Nie chodzi o budowę kanalizacji na jednej ulicy rocznie, ale o jak najszybsze systemowe rozwiązanie, a na Białołęce nieskanalizowane są nie pojedyncze ulice, ale całe obszary.

Celem akcji Inicjatywy Mieszkańców Białołęki (IMB) jest skanalizować Zieloną Białołękę jak najszybciej, najlepiej do zakończenia budżetu UE do 2020 r. Czy jest to realne? Do niedawna wydawało się, że nie ma na to szans. Bo jest za mało ludzi, bo koszty są zbyt wysokie, bo jest daleko do miejskiej sieci. Poza tym Białołęka ma inne priorytety i braki w każdym aspekcie. Pieniądze unijne przeznaczane są na drogi, szkoły, przedszkola, a tak podstawowa infrastruktura jak kanalizacja jest wciąż budowana ospale.

- W końcu kwietnia postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce – mówi inicjator akcji i mieszkaniec Zielonej Białołęki Damian Niedziałek – i zbierać podpisy za szybszą budową kanalizacji w stolicy kraju UE. W międzyczasie przyłączyło się do mnie kilku mieszkańców.

- Więc działamy. Obecnie zbieramy podpisy poparcia dla naszej petycji do władz Białołęki o realizowanie tej inwestycji – dodaje. – Co prawda chodzi o niemałe pieniądze, ale kiedy mamy to zrobić, jak nie w ostatnim budżecie – tak szczodrym dla Polski. Część z tych kwot musi dać miasto jako wkład własny. Może chociaż teraz wynagrodzi nam budowę oczyszczalni Czajka. W końcu to czysta ekologia. Bo czy to nie paradoks, że oczyszczalnia obsługująca większość Warszawy znajduje się w naszej dzielnicy, a najwięcej osób nie ma tu kanalizacji, w tym całe osiedla mieszkaniowe, np. Olesin?

Zbierając podpisy, mieszkańcy chcą uzmysłowić dzielnicowym radnym, że ten palący problem trzeba rozwiązać. Mieszkańcy bardzo chcą kanalizacji, bo to duże ułatwienie. Pamiętajmy, że oprócz braku kanalizacji mieszkańcy często nie mają tutaj dostępu do wodociągu, gazu miejskiego czy drogi utwardzonej, więc przed nami jeszcze bardzo dużo pracy.

Jak sytuacja wygląda dzisiaj? – Co prawda dopiero zaczynamy, ale obecnie mamy ponad 100 podpisów – informuje inicjator akcji. – Apeluję do mieszkańców, by wsparli tę inicjatywę. Jeśli sami nie zadbamy o swoje sprawy, to nikt za nas tego nie zrobi.

Lista miejsc w których znajdują się formularze do zbierania podpisów w sprawie budowy kanalizacji:
- Agencja Pocztowa ul. Mochtyńska 92,
- Agencja Pocztowa ul. Ostródzka 119,
- Sklep Spożywczy ul. Ruskowy Bród  59,
- Sklep Idea ul. Zdziarska 40,
- Sklep Spożywczy ul. Cieślewskich 17 (Szamocin),
- Sklep Spożywczy ul. Ostródzka 151,
- Zielony Sklepik ul. Lewandów 43,
- Sklep Spożywczy ul. Ostródzka 73a.

Anna Wolska
Inicjatywa
Mieszkańców Białołęki (IMB)
www.bialoleka.inicjatywa.waw.pl
facebook.com/InicjatywaMieszkancowBialoleki