Chłodnym okiem

Budżet partycypacyjny cz. 4

Zakończyły się wybory do PE, na jesieni, prawdopodobnie 16 listopada, wybory do samorządu terytorialnego, a za niespełna miesiąc rozpocznie się głosowanie nad wnioskami, które mieszkańcy Pragi wybiorą do realizacji w roku 2015 w ramach budżetu partycypacyjnego.

W minionym tygodniu zespół ds. budzetu partycypacyjnego, któremu mam przyjemność przewodniczyć, zakończył prace nad ostateczną listą wniosków, które zostaną poddane powszechnemu głosowaniu mieszkańców Pragi. W wyniku trzech zebrań preselekcyjnych, na których autorzy po wewnętrznej debacie oceniali swoje wnioski, odbył się szereg głosowań, przydzielających konkretnym wnioskom konkretną liczbę punktów. Ocenione projekty zostały przedstawione przez komisje skrutacyjne powoływane na każdym spotkaniu zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. Okazało się jednak, że kilka projektów otrzymało tę samą liczbę punktów i tu odbyło się kolejne tajne głosowanie, które doprowadziło do pozostania tylko pięćdziesięciu projektów. Wkrótce po tym, w kolejnym głosowaniu tajnym, nadaliśmy im losową numerację od 1do 50, z którą możecie się Państwo zapoznać oprócz NGP także na stronie internetowej urzędu. Przed nami kolejny etap prac. 12 i 13 czerwca projektodawcy będą publicznie prezentowali swoje projekty w sali konferencyjnej urzędu dzielnicy przy Kłopotowskiego 15. Przypomnę, że ostateczne głosowanie osobiste, korespondencyjne lub przez internet nad 50 projektami będzie trwało od 20 do 30 czerwca. Dopiero po tej dacie dowiemy się, które projekty w ramach 1,2 miliona przeznaczonych na budżet partycypacyjny w 2015 roku będą realizowane. Wybór ich także nie będzie prosty. Zwycięży oczywiście ten, na który padnie najwięcej głosów, ale już o dalszej kolejności będzie decydowało to, czy mieszczą się w pozostałej puli środków, ale o tym w dalszych odcinkach.

Zdarzyło się także, że do budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłaszali projekty, które zaplanowane są do realizacji w tegorocznym budżecie dzielnicy, jak rewitalizacja placu Hallera czy remont łącznika Siedlecka - Radzymińska. Ten ostatni zacznie się na dniach, podobnie jak remont lokalnych ulic na Pradze II: Burdzińskiego, Nusbauma, Młota i Szanajcy, o które od dłuższego czasu zabiegałem.

Ireneusz Tondera
przewodniczący Komisji Budżetu
Rady Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl