Ekspresje

Niezwykle kolorowa wystawa malarstwa Jaremiego Picza w Galerii N’69 kończy pierwszą część projektu „Artystyczna Tarchomińska 2014”.

Współfinansowany przez m.st. Warszawa Dzielnica Praga-Północ projekt Fundacji Artbarbakan „Artystyczna Tarchomińska 2014” zakłada różnorodność. Fundacja zaprasza artystów z różnych środowisk twórczych, akademickich i niezależnych, stosujących różne techniki i środki wyrazu. Obecna wystawa jest tego najlepszym przykładem. Prezentowane w Galerii N’69 prace niezależnego artysty Jaremiego Picza nie są utrzymane w jednej stylistyce. Zgromadzone w Galerii „N’69” pejzaże i abstrakcje świadczą o wszechstronności autora i o jego ciągłych poszukiwaniach twórczych.

Jaremi Picz, ur. w 1955 r. pochodzi z Lewina Brzeskiego. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Uczestnik licznych plenerów i wystaw poplenerowych, otrzymał w 2012 roku odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Ma na swoim koncie udział w znaczących wystawach indywidualnych i zbiorowych, z których do najważniejszych należy wystawa w Galerii Wacława Sucheckiego w Düsseldorfie, w latach 80. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Jaremi Picz to artysta nie poddający się modom, poszukujący, starający się malować ciągle coś nowego. Maluje nadmorskie i miejskie pejzaże, wielobarwne abstrakcje, akty i, choć, jak sam twierdzi, to nie jest w tej chwili na topie - kwiaty. Maluje po prostu to, co lubi. Przy tym nie jest obojętny na zło, które dzieje się wokół nas. Przejmujący obraz zatytułowany „Ostatnie drzewo” zadedykował wszystkim tym, którzy usuwają w miastach wszystko, co zielone, wycinają drzewa przy drogach, tłumacząc to bezpieczeństwem. Czarne, nadpalone kikuty to wizja naszej betonowej przyszłości, a jednocześnie protest przeciw bezmyślnym działaniom.

Z kolei obraz „Pinokio” to odpowiedź artysty na arogancję władzy. Malując zdeformowaną postać drewnianego pajaca, wyraził swój sprzeciw wobec oszustwa i obietnic składanych bez pokrycia.

Mimo niezgody na niewesołą rzeczywistość, obrazy Jaremiego Picza są jednak optymistyczne. Artysta wspaniale operuje żywymi, nasyconymi kolorami. Na kilku abstrakcjach i pejzażach wzrok przyciąga żółta plama. Żółty - kolor życia - przełamuje malarską przestrzeń i nadaje charakterystyczny ton temu intrygującemu malarstwu.

Wystawa malarstwa Jaremiego Picza „Ekspresje” w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9 czynna będzie do 20 czerwca. Osoby zainteresowane zwiedzeniem wystawy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z fundacją: tel. 501 013 835 lub 500 791 681.

Joanna Kiwilszo