Owadzie wieże na Targówku

Pszczoły nie mają łatwego życia. Przetrwały miliony lat na Ziemi, a to właśnie teraz, na naszych oczach, muszą mierzyć się z wieloma zagrożeniami w środowisku. Zagrożeniami, które doprowadziły do zespołu masowego ginięcia pszczół, który dziesiątkuje ich populację na całym świecie.

Rola pszczół w przyrodzie jest ogromna, są głównymi zapylaczami wielu gatunków roślin, w tym takich, które stanowią podstawę wyżywienia ludzi na całym świecie. To dzięki nim powstają owoce. Ale pszczoły – to nie tylko miodne, to wiele innych gatunków. Aby zaprosić pszczołę do swojego ogródka, nie trzeba koniecznie zakładać pasieki. Wiele gatunków – np. trzmiele, murarki – może w naszym ogrodzie zabawić dłużej, jeśli tylko zapewnimy im bazę lęgową i pokarmową.

W ogrodzie stworzonym dwa lata temu w ramach programu „Ogród – ostoja zwierząt” przy gimnazjum nr 141 przy ul. Trockiej na Targówku, baza pokarmowa już jest – można teraz podziwiać pięknie kwitnącą polską łąkę kwietną, na której aż roi się od dzikich pszczół, trzmieli i motyli.

Aby zapewnić pszczołowatym miejsce gniazdowania, w ramach tegorocznej edycji programu, ustawiona została w ogrodzie wieża owadzia i budki dla trzmieli. Wieża zbudowana jest z imitujących środowisko naturalne elementów – np. pustych łodyg trzciny, które zastępują kiedyś stosowane powszechnie słomiane strzechy, zasiedlane przez pszczoły murarki i inne miesi erki, czy drewnianych klocków z nawierconymi otworkami, które przypominają naturalne korytarze, drążone w drewnie przez chrząszcze i inne owady. Podczas odsłonięcia uczniowie wypełniali gliną doniczki z dziurkami, które również umieszczone zostały w wieży, a imitują z kolei ścianki wąwozów czy gliniane ściany chat, w których naturalnie gnieździły się dzikie zapylacze. Dla trzmieli, często błędnie nazywanych „bąkami”, zostało zamontowanych w ogrodzie kilka mniejszych domków, podobnych do budek wieszanych dla ptaków, ale – oczywiście – ze znacznie mniejszym otworem.

Ze względu na bliskość łąki kwietnej i wielu gatunków roślin miododajnych, które już rosną w ogrodzie, oraz stwierdzoną obecność wielu dzikich gatunków pszczół, istnieje duże prawdopodobieństwo, że konstrukcja niebawem zostanie zasiedlona. Dlatego podobna wieża i domki dla trzmieli zostaną zbudowane na Ursynowie.

Program „Ogród – ostoja zwierząt” jest realizowany od 5 lat przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z firmą Boeing.