Szpital na Białołęce

Opieka medyczna na Białołęce pozostawia wiele do życzenia – dla nikogo nie jest to tajemnicą. Ewenementem jest fakt, że na terenie dzielnicy o najszybszym przyroście ludności w Warszawie nie ma nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Brakuje również szpitala, który obsługiwałby tę część naszego miasta. W związku z tym sprawy w swoje ręce postanowiła wziąć Inicjatywa Mieszkańców Białołęki (IMB), która rozpoczęła prace nad projektem szpitala w dzielnicy Białołęka, połączone z konsultacjami społecznymi i zbiórką podpisów poparcia.

Ostatnie Dni Białołęki, które odbywały się w dniach 14-15 czerwca, pokazały, jak wielkim zainteresowaniem i poparciem wśród mieszkańców cieszy się propozycja IMB. Odbyliśmy wówczas liczne rozmowy z białołęczanami, które utwierdziły nas w przekonaniu, że szpital w naszej dzielnicy to inwestycja wyczekiwana i uznawana przez mieszkańców za niezbędną. Fakt, że przez te dwa dni zdobyliśmy 1200 podpisów poparcia, mówi sam za siebie.

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki razem z ekspertami z zakresu służby zdrowia przygotowuje obecnie szczegóły propozycji inwestycji pt. „Szpital na Białołęce”. Rozważane są następujące lokalizacje: niewykorzystane tereny Polfy Tarchomin, obszary w okolicach skrzyżowania ulic Myśliborskiej i Świderskiej oraz rejony Zielonej Białołęki. Byłby to publiczny szpital ogólny, we wstępnej propozycji na ok. 300 łóżek, w większości o charakterze ostrym (ratunkowym), o specjalnościach zabiegowych i zachowawczych takich jak: szpitalny oddział ratunkowy, chirurgia ogólny, chirurgia dziecięca, choroby wewnętrzne, endokrynologia, kardiologia i wiele innych. Jako że Białołęka jest najmłodszą dzielnicą Warszawy, szczególny nacisk położono by na opiekę medyczną nad dziećmi. Szpital rozwiązywałby też kwestię nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, po którą obecnie należy jeździć do innych dzielnic.

Inicjatywa Mieszkańców Białołęki prowadzi swoje działania dwutorowo: z jednej strony uzgadniamy projekt z ekspertami i konsultujemy z mieszkańcami tak, aby móc stworzyć propozycję optymalną do potrzeb i oczekiwań mieszkańców naszej dzielnicy, uwzględniając też nasze realne możliwości. Z drugiej strony zbieramy podpisy poparcia, aby mieć dodatkowe argumenty w rozmowach z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, który odpowiada za służbę zdrowia na terenie naszego województwa, a także instytucjami państwowymi. Liczymy również na współpracę z radnymi (część z nich już nas poparła) i zarządem dzielnicy. Szpital na Białołęce powinien być naszą wspólną sprawą, wokół której wszyscy się zjednoczymy, niezależnie od prezentowanych poglądów.

Wszystkich Państwa, którzy chcieliby zgłosić swoje propozycje i uwagi odnośnie szpitala na Białołęce, w szczególności tych, którzy mają doświadczenie w pracy w służbie zdrowia lub zarządzaniu placówkami medycznymi (a spotkaliśmy już takie osoby podczas Dni Białołęki), zapraszamy do kontaktu z naszym stowarzyszeniem. Można również poprzeć naszą inicjatywę ściągając wniosek z naszej strony internetowej. Stwórzmy wspólnie propozycję dla Białołęki, a następnie wcielmy ją w życie. Razem możemy to zrobić!

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
piotr.basinski@inicjatywa.waw.pl
Inicjatywa Mieszkańców Białołęki (IMB)
www.bialoleka.inicjatywa.waw.pl
facebook.com/InicjatywaMieszkancowBialoleki