VII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi

z zespołem Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy oraz Cała Praga Śpiewa, sobota, 28.06.2014 r.
Start godz. 16:00 – ul. Objazdowa 2 (Warszawski Młyn Parowy) – ul. Siedlecka 47 –  ul. Kawęczyńska 57/59 (Bazylika) – ul. Siedlecka 37 – ul. Kawęczyńska 26 – ul. Kawęczyńska 16 (zajezdnia tramwajowa) – ul. Ząbkowska 42 (Klub Kuźnia) – finał.

Już po raz siódmy z inicjatywy Stowarzyszenia MY na ulicach Pragi Północ pojawi się roztańczony pochód, który będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę 28 czerwca Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy poprowadzi kolejny muzyczny spacer.

Muzyczny spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Pragi Północ. Z jednej strony nawiązuje do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś podkreśla wielokulturowy charakter dzielnicy, wynikający z jej tradycji handlowych. Rozlokowane w pobliżu Dworce Wschodni i dawny Petersburski oraz okoliczne bazary sprawiały, że na Pradze rozbrzmiewały obok siebie melodie polskie, żydowskie, ukraińskie, rosyjskie i białoruskie. Odwzorowując ten międzysąsiedzki tygiel, zespół grający muzykę na żywo wraz z roztańczonym tłumem, co roku opanowuje na kilka godzin ulice, podwórka i zakamarki prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. Nad całością czuwa przewodnik-wodzirej, który prowadzi spacer według trasy wyznaczonej ciekawostkami historycznymi i architektonicznymi perłami. Przypomnimy sobie o wkładzie ludności żydowskiej w rozwój Pragi, a z muzyką klezmerską w tle przywołamy wrażenie obecności zanikłej kultury. Jednocześnie, zwrócimy po drodze uwagę na nieliczne w okolicy zieleńce i potrzebę ich ochrony.

W tym roku trasa muzycznego spaceru skupi się na Szmulowiźnie, aby pokazać Pragę z mało znanej, a bardzo interesującej perspektywy. Dzięki temu, że uniknęła większych zniszczeń podczas II wojny światowej, jest dziś skansenem przedwojennych kamienic i fabryczek, poprzecinanym blokami z lat 70. Po drodze dowiemy się między innymi, czym się wsławił Szmul Zbytkower, jakie zboża przetwarzano w Warszawskim Młynie Parowym i dokąd w latach 50. zmierzał nietypowy tramwaj-żłobek, garażujący w zajezdni przy ul. Kawęczyńskiej. Na koniec dotrzemy na placyk pod Klubem Kuźnia, gdzie odbędzie się koncert finałowy z widokiem na najdłuższy blok w Warszawie, potocznie zwany „tasiemcem”.

Tego wszystkiego będziemy dowiadywać się przy muzyce zespołu Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy [www.pushkinklezmerband.com]. Muzycy z werwą i mistrzowskim wykonaniem nie tylko przybliżą nam klezmerską scenę ukraińską, ale i odegrają znajome dla warszawiaków wątki muzyczne. Ich repertuar zawiera zarówno współczesne, jak i tradycyjne aranżacje żydowskiego, romskiego oraz mołdawskiego folkloru, jak również uliczne piosenki z Odessy czy z Kaukazu, podawane w oryginalnym i autentycznym stylu. Na ich koncercie można się poczuć jak na weselu w dawnej Odessie. Puszczone w ruch tęskne klarnetowe dźwięki i żartobliwe przyśpiewki nikogo nie pozostawią obojętnym, zarażając tańcem i dobrym humorem.

Na finałowym koncercie usłyszymy jeszcze raz gości z Ukrainy, ale już z pełnym nagłośnieniem oraz gospodarzy, czyli zespół Cała Praga Śpiewa. Jest to grupa muzyczna, która śpiewa razem już od trzech lat i odwołuje się w swojej twórczości do folkloru warszawskiego. Tworzą ją warszawscy seniorzy oraz muzycy z warszawskiego zespołu akustycznego Czessband. To niezwykły projekt, w którym miłość do stołecznych szlagierów spotyka się z unikalną energią międzypokoleniowego zespołu. Koordynacją pracy zespołu zajmuje się Stowarzyszenie Barwy Kultury.

Projekt „VII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ. Projekt patronatem honorowym objął burmistrz Dzielnicy Praga Północ.

Partnerami projektu są: Dom Kultury Praga, Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa RSM Praga, Osiedle Kijowska, Klub Kuźnia, Ośrodek Działań Ekologicznych Zródła, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patronami medialnymi są: Radio Kampus, Nowa Gazeta Praska, Nasz Wybór, Nasze Słowo, Kontynent Warszawa, Etno.serpent.pl, Muzykant.folk.pl