Z mundurem i sercem

Pokaz musztry paradnej żołnierzy Garnizonu Warszawskiego był największą, ale nie jedyną atrakcją III „Pikniku u Marszałka” na placu szkolnym LXXVI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kowelskiej, 14 czerwca. Trochę zawiodła pogoda, ale nie zawiedli żołnierze z 3 formacji: marynarki, wojsk lądowych i lotnictwa, a także policjanci, strażacy, strzelcy. Przyjechali też absolwenci; pokazali, że ich kontakt ze szkołą nie skończył się po otrzymaniu świadectwa maturalnego.

Wyższa Szkoła Służby Pożarniczej zaprezentowała drabinę mechaniczną firmy Magirus na podwoziu, które wyniosło odważną grupę na wysokość 28,5 m. W czytelni szkolnej był pokaz multimedialny akcji straży pożarnej i profilaktyki przeciwpożarowej.

Dzięki Komendzie Stołecznej Policji dzieci mogły przejechać się na policyjnym motocyklu. Zorganizowane przez WORD mobilne miasteczko ruchu drogowego trzeba było zwinąć z powodu deszczu. Z tego samego powodu zamknięty został Dziecięcy Zakątek, przygotowany przez Zbigniewa Kurmana.

Nie było przeszkód dla Wing Tsun Kung Fu: bracia Paweł i Krzysztof Dybiccy poprowadzili pokazy karate i warsztaty samoobrony, zachęcając do udziału zwłaszcza dziewczęta.

Pod kierunkiem Moniki Krasnodembskiej i Agaty Smuk z PLL LOT odbyły się zabawy, prezentacje, pokaz pierwszej pomocy, a także konkursy, np. pakowania walizki.

Przy stoisku Związku Strzeleckiego „Strzelec” można było się zapoznać z działalnością tej organizacji o przedwojennych tradycjach i porozmawiać z jej członkami, także - płci pięknej.

Atmosferę podgrzewały warszawskie szlagiery w wykonaniu Kapeli Czerniakowskiej i Różyc Band Orchestra pod dyrekcją Zbigniewa Kowalczyka. Organizatorom udało się zapewnić przyjemności nie tylko dla ducha. Klub „Wieżyca”, działający przy Muzeum Wojska Polskiego, częstował uczestników pikniku grochówką i bigosem. Warszawskie Muzeum Chleba przy ul. Jadów 2 ufundowało bułeczki, pączki i drożdżówki. Mamy z rady rodziców dostarczyły swoje słodkie wypieki. Młodzież zorganizowała kącik zabaw dla dzieci, w którym odbywały się zabawy sportowe, gry podwórkowe; był tor przeszkód, kolorowanki, warcaby.

Podczas pikniku podkomisarz Mariusz Sycik z Komendy Rejonowej Policji przy ul. Jagiellońskiej odczytał „odezwę społeczności” programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Była w nim zachęta do wspólnego wykonania symbolicznego gestu: „Połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm. Rytm WOLNYCH SERC. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami. Tylko 60 sekund. Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo”. Apel nie pozostał bez echa.

„Zaczynamy się rozwijać poprzez działania na rzecz społeczności lokalnej – mówiła dyrektor LXXVI LO mgr Izabela Nowak-Piłka. – Młodzież bardzo sobie chwali dobrą atmosferę w szkole. Jestem otwarta na propozycje młodych. Z ich inicjatywy zorganizowaliśmy noc filmową, od godz. 20.00 do 6.00. Uczestniczyliśmy w Nocy Muzeów, eksponaty ze szkolnej sali tradycji trafiły na Plac Piłsudskiego. Oferujemy kształcenie dla służb mundurowych i personelu pokładowego. Mamy zgodę stołecznego Biura Edukacji na otwarcie 2 klas. Na 60 miejsc, z pierwszego wyboru zgłosiło się ponad 120 chętnych, razem – 400 chętnych. We wrześniu otwieramy klasę stewardes i stewardów. PLL LOT obejmie ją patronatem i zapewni praktyki. U nas również będzie pierwsza i jedyna w Polsce klasa personelu pokładowego. Nasza szkoła wychodzi naprzeciw potrzebom zdobycia przez uczniów dodatkowych umiejętności. Proponowane innowacje pedagogiczne poszerzają możliwości wyboru ścieżki kariery zawodowej młodego człowieka. Doświadczona i zaangażowana kadra pedagogiczna, współpraca z instytucjami, cieszącymi się zaufaniem społecznym, indywidualne podejście do ucznia to gwarancja, że nasi uczniowie odnajdą się w pracy z ludźmi i dla ludzi.”

K.