Olimpiada „Krasnal” po raz 13

Pod hasłem „Kochamy zwierzęta” odbyła się w sobotę 21 czerwca XIII Rodzinna Integracyjna Olimpiada Sportowa „Krasnal”. We wspólnej zabawie, na boisku przed siedzibą Poradni Rehabilitacyjnej „Krasnal” przy ul. Pancera 10, wzięło udział ponad 140 dzieci wraz z rodzicami.

Nawet kapryśna pogoda nie zdołała pokrzyżować planów organizatorom i uczestnikom rodzinnej zabawy, jaką co roku, na boisku przed Poradnią Rehabilitacyjną przy ul. Pancera 10 organizuje Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Krasnal”. W tym roku była to już 13. olimpiada, a jej hasło przewodnie „Kochamy zwierzęta” zmobilizowało dzieci do przygotowania plastycznych portretów swoich czworonożnych przyjaciół.

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Krasnal” powstało z potrzeby serca i dzielenia się doświadczeniami w grudniu 1995 roku. W tym samym roku powołany został Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Poradnia Rehabilitacyjna dla dzieci „Krasnal”. Pod jej opieką początkowo była tylko 50-osobowa grupa dzieci z Tarchomina.

W ciągu osiemnastu lat istnienia, działalność poradni rozszerzyła się na całą Polskę.  Dziś, w ramach NFZ, w trzech placówkach - poza poradnią na Pancera, działa też Poradnia dla dzieci autystycznych przy ul. Śreniawitów 12 oraz przedszkole dla dzieci z orzeczenie o niepełnosprawności przy ul. Wittiga 5 – specjalistyczną pomoc otrzymuje ok. 500 dzieci miesięcznie.

Poradnia „Krasnal” pomaga dzieciom z zaburzeniami wieku rozwojowego, to znaczy takimi schorzeniami, jak mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzenie centralnego układu nerwowego, autyzm i zaburzenia pokrewne, zespół Downa oraz zespół Aspergera. W świetnie wyposażonych salach i gabinetach pacjenci w wieku od 0 do 18 lat korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych, masaży, fizykoterapii i hydroterapii.

Jedną z form działalności Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych „Krasnal” jest organizowanie Rodzinnych Integracyjnych Olimpiad Sportowych. Dzieci czekają na nie od stycznia i chętnie biorą udział w różnorodnych konkurencjach. W tym roku były to m.in.: slalom, bieg z kartonami, konkurs baloników, a dla najmłodszych wyścig samochodzików z nożnym napędem oraz bieg z plastikową taczką. Wymyślone przez terapeutów konkurencje dopasowane zostały do możliwości zgromadzonych w 12 grupach małych sportowców.

Olimpiady „Krasnala” mają to do siebie, że bawią się na nich całe rodziny. Po zakończeniu konkurencji dziecięcych, o tytuł Super Mamy i Super Taty walczyli rodzice. Dla małych i dużych były wspaniałe nagrody ufundowane m.in. przez małżonkę Prezydenta RP, Annę Komorowską, Marię i Pawła Doleckich oraz pana Taraszkiewicza z firmy Playmobil.

- U nas konkurencje są takie, aby każdy mógł je wykonać, a nagrody dostają wszyscy – powiedziała prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych, Jolanta Śliwowska.

Najlepszą nagrodą dla organizatorów Olimpiady „Krasnal” jest niewątpliwie śmiech dobrze bawiących się dzieci, które poza udziałem w konkurencjach sportowych, miały do dyspozycji wielkie zabawki dmuchane: zjeżdżalnie, zestaw Bob Budowniczy i zamek do skakania. Długa kolejka chętnych ustawiła się też przed basenem z przezroczystymi kulami, w których można było baraszkować po wodzie. Wielkim powodzeniem cieszyło się również zwiedzanie wozu strażackiego.

XIII Rodzinną Integracyjną Olimpiadę Sportową „Krasnal” 2014 prowadziła jak co roku wiceprezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych, Grażyna Bałza vel Betuza.

Joanna Kiwilszo