Chłodnym okiem

Budżet partycypacyjny część 5.

W dzisiejszym felietonie nie będzie o aferze medialno-podsłuchowej (tak na marginesie, nawet boję się myśleć, co by się działo, gdyby po wybuchu tzw. afery Rywina do redakcji Agory wkroczył UOP, żądając wydania nagranych taśm). Nie będzie też o profesorze Chazanie i jego przeroście światopoglądu nad świadomością medyczną. Nie będzie też o mundialu, chociaż szkoda, że naszych tam nie ma. Jest za to dużo dobrej piłki i wiele niespodzianek. Nie będzie też o remoncie Burdzińskiego, Nusbauma, Młota i Szanajcy, o który to remont od dłuższego czasu zabiegałem. Prace trwają i powoli, bardzo powoli zbliżają się ku końcowi. Jak tytuł wskazuje, ciąg dalszy felietonu będzie o budżecie partycypacyjnym, tym bardziej, że jesteśmy w trakcie przedostatniego etapu, czyli głosowania. Ostatnim będzie podanie ich wyników.

Przypomnę, że głosować można osobiście, korespondencyjnie lub przez internet. Głosowanie jest jawne. Każdy głosujący może głosować w jednej wybranej przez siebie dzielnicy. Na Pradze Północ karty do głosowania można pobrać i następnie głosować w wyznaczonym okienku wydziału obsługi mieszkańców na parterze urzędu dzielnicy przy Kłopotowskiego 15. Tym wszystkim, którzy chcą oddać głos w wersji elektronicznej lub w ten sposób pobrać kartę do głosowania, rekomenduję stronę www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Spośród 50 projektów, które przeszły wszelkie etapy selekcji, można wybrać pięć, przydzielając im po 1 punkcie. Można oczywiście wybrać mniej, lecz nie więcej. W takim wypadku głos będzie nieważny. Głosowanie już trwa, zaczęło się 20 czerwca, a potrwa do poniedziałku 30 czerwca. Dopiero po tej dacie (ok. 15 lipca), zostanie utworzony przez zespół ds. budżetu partycypacyjnego ranking projektów i dowiemy się, które projekty w ramach 1,2 miliona przeznaczonych na budżet partycypacyjny w 2015 roku będą realizowane.

Wybór ich także nie będzie prosty. Zwycięży oczywiście ten, na który padnie najwięcej głosów, ale już o dalszej kolejności będzie decydowało to, które zmieszczą się w pozostałej puli środków. Może się wydarzyć, że projekty np. 4. i 5. lub drugi czy dziesiąty będą miały kosztować więcej niż pozostanie środków po wyborze projektu pierwszego. Wtedy do realizacji wejdą te, które zmieszczą się w pozostałej puli środków. Jako przewodniczący zespołu ds. budżetu partycypacyjnego zapraszam do głosowania.

Ireneusz Tondera
przewodniczący Komisji Budżetu
Rady Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl