Munduru moc

„Celem IV Pikniku z Marszałkiem była integracja środowiska i szkolnego i lokalnego, a także kontynuowanie współpracy z naszymi partnerami – mówi Izabela Nowak-Piłka, dyrektor LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Bardzo cenimy Dowództwo Garnizonu Warszawskiego, który jest z nami od I Pikniku. Za każdym razem jest coś nowego; dziś była musztra paradna w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej – kluczowy punkt programu, który bardzo się podobał, także okolicznym mieszkańcom. Stałym współtwórcą pikniku jest Komenda Stołeczna policji i jej wydziały: Komisariat VI Praga Północ, Komisariat Rzeczny i Wydział Ruchu Drogowego; mieliśmy miasteczko ruchu drogowego, pokaz quada i wykład na temat bezpieczeństwa. Dziś zabrakło PLL LOT – fajnego i długoterminowego partnera.”

Oprócz wymienionych służb, na pikniku 4 października zaprezentowały się organizacje, związane z umundurowaniem.
Przy namiocie Drużyny Wojów Arkona można było trenować celność rzutów drewnianą pałką; potem wojowie dali pokaz walk, a ich dowódca udzielił wyjaśnień na temat techniki bojowej. Wiedzę historyczną w ciekawy sposób zaprezentowały: Towarzystwo Historyczne „Rok 1920” i Związek Strzelecki „Strzelec”, który prowadzi szkolenia zakresu militarnego, dla młodzieży od 16. roku życia.

Po raz trzeci w pikniku uczestniczyła Grupa Historyczna „Niepodległość”, skupiająca 36 gimnazjalistów, licealistów i studentów. Jej dowódca Andrzej Górski zachęca do zajrzenia na www.niepodległość.org.pl. oraz na facebooku: ghniepodległość. Nie zabrakło stałego partnera pikniku – Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, której przedstawiciele prowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy. Jednym z głównych tematów pikniku było bezpieczeństwo. Wiedzą w tym zakresie dzielili się goście z Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ciekawy program i piękna pogoda przyciągnęły na piknik wiele rodzin z dziećmi. Atrakcją dla najmłodszych był dmuchany zamek, dla nieco starszych – miasteczko ruchu drogowego, gdzie najlepsi rowerzyści otrzymywali odblaskowe nagrody. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoliki, przy których dzieci kolorowały obrazki oraz stolik „dekoral”, gdzie zdobywały umiejętność wyplatania bransoletek.

Piknik zaszczycili swą obecnością: wiceburmistrz Edyta Federowicz, poseł Alicja Dąbrowska, przewodnicząca komisji oświaty Rady Dzielnicy Praga Północ Hanna Jarzębska oraz Jerzy Wągrowski z Muzeum Niepodległości.

„Nasz piknik, cieszący się coraz większą popularnością także wśród okolicznych mieszkańców, współtworzy młodzież i rodzice, którzy na tę imprezę pieką ciasta, robią też smalec i ogórki. W działalności szkoły istotna jest edukacja, ale też to, co się dzieje w tej placówce. Młodzież ma się tu dobrze czuć, musi lubić chodzić do szkoły; nauczyciel ma być nie tylko wymagający, ale również pomagający dziecku, rozumiejący jego problemy i potrzeby. My to realizujemy, organizując na przykład: otrzęsiny, edukacyjne noce filmowe, a od września tego roku – dla wszystkich chętnych – tańce podczas dużej przerwy” – mówi dyrektor Izabela Nowak-Piłka.

„Uważam, że organizowanie takich spotkań integruje i rodziców i uczniów, którzy chcą pracować dla dobra szkoły. Dlatego wielu chce się uczyć w naszej szkole” – tę opinię Elżbiety Świerczewskiej z Rady Rodziców LXXVI LO potwierdzają liczby. Liceum im. Marszałka Piłsudskiego miało zgodę na prowadzenie 2 klas pierwszych (60 uczniów) i prawie 400 chętnych. Wystąpienie do Biura Edukacji pozwoliło na otwarcie 2 dodatkowych klas. Jest jeszcze wniosek o kolejne 4 miejsca. Ten sukces został zauważony przez władze dzielnicy Prag Północ. Daje to nadzieję na wsparcie w staraniach o remont budynku szkoły.

14 października o godz. 10.00 LXXVI Liceum Ogólnokształcące zaprasza do swej siedziby przy ul. Kowelskiej 1 na uroczystość ślubowania klas pierwszych – klasy mundurowych i klasy pod patronatem PLL LOT.

K.