Chłodnym okiem

Wybory za 25 dni

Cztery lata temu wybraliście Państwo trójkę radnych dzielnicy z list SLD: Marię Tonderę, Mariusza Borowskiego i Ireneusza Tonderę. Radna Maria Tondera była wiceprzewodniczącą praskiej rady. Mariusz Borowski przewodniczył Komisji Prawa, Bezpieczeństwa i Polityki Społecznej, a niżej podpisany Komisji Budżetu. Pełniliśmy w radzie ważne funkcje, będąc - mówiąc nieskromnie - jej filarami. Dziś kontynuuję swoisty rachunek sumienia i podsumowanie tego, co zrobiliśmy w mijającej kadencji, jako Państwa reprezentanci. (Punkty 1-4 znajdziecie Państwo w NGP nr 17).

Po piąte, w tej kadencji zakończył się pochłaniający niemałe środki (16 milionów złotych) remont najbardziej znanego na Pradze liceum im. Władysława IV, oraz adaptacji pomieszczeń przy Otwockiej 3 na rzecz Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Przy najlepszym na Pradze - i nie tylko - liceum Władysława IV rozpoczyna się właśnie budowa boiska sportowego. Na bieżąco prowadzone były remonty szkół, przedszkoli i terenów im towarzyszących.

Po szóste,  staraliśmy się dbać o normalność: w programie nie obiecywaliśmy fajerwerków. Ulice były i są sprzątane, trawa koszona, placówki oświatowe pracują, a ich pracownicy na czas otrzymują wynagrodzenie. Zaliczki „A” i „B” regularnie wpływają na konta wspólnot mieszkaniowych, biblioteki są otwarte, dom kultury działa, ożyła po latach muszla w Parku Praskim, dzieje się na „orlikach”, obiekty tętnią imprezami i tak ma być. Ulice na Pradze są jednymi z równiejszych w Warszawie, a chodniki też coraz bardziej równe. Powoli, acz zauważalnie poprawia się na Pradze bezpieczeństwo (spadek przestępstw o 26% jest znaczący), wpływ na to ma zarówno rozwój monitoringu jak i np. poprawa stanu oświetlenia wielu ulic i podwórek

Po siódme, dbamy o dozbrojenie istniejących budynków komunalnych w brakujące media, jak gaz i instalacje centralnego ogrzewania, nadal odbywają się i będą się odbywały wymiany instalacji elektrycznej, zimnej wody i kanalizacji w budynkach mieszkalnych w ramach programu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych” Poniesione wydatki na ten cel to prawie 8 milionów złotych.

Po ósme, około 1500 rodzin mieszkających na Pradze w tej kadencji w różnych formach uzyskało pomoc mieszkaniową.
Po dziewiąte, w tej kadencji kończy się budowa Muzeum Pragi w najstarszych praskich kamienicach przy Targowej. Pierwszej placówki muzealnej po tej stronie Wisły.

Po dziesiąte, nieustannie zmienia się praski ogród zoologiczny, stając się jedną z wizytówek Warszawy.
Na koniec najważniejsze. To w tej kadencji kończy się budowa drugiej nitki metra. Metra na Pragę. Ponownie przejezdna jest Targowa, Cyryla i Sokola. Idzie ku normalności.

Ireneusz Tondera
przewodniczący Komisji Budżetu
Rady Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl