Kiedy tramwaj pojedzie ulicą Światowida?

Tory już są. Są też barierki i wiaty przystankowe. Jednak wzdłuż ulicy Światowida wciąż trwają roboty. Czy pojedziemy tramwajem na Mehoffera jeszcze w tym roku?

Prace związane z przebudową ulicy Światowida i budową linii tramwajowej prowadzącej od metra Młociny na Tarchomin trwają od marca tego roku. W I etapie tramwaj z mostu Marii Curie-Skłodowskiej ma dojechać do pętli na ulicy Mehoffera. Wydaje się, że ten etap budowy dobiega końca. Są już położone tory, wyznaczone przystanki, oddzielone od jezdni estetycznymi barierkami. Pojawiły się też konstrukcje wiat przystankowych. Wzdłuż ulicy Światowida po jej stronie zachodniej wciąż jednak widać wykopy, trwa budowa ścieżki rowerowej.

Z pytaniem, co dalej z ulicą Światowida i kiedy pojedzie nią tramwaj, zwróciliśmy się do rzecznika prasowego ZTM, Igora Krajnowa, który potwierdził, że budowa linii tramwajowej na Mehoffera jest już w końcowym etapie.
- Techniczne przejazdy (bez pasażerów) rozpoczną się w połowie listopada. Według planów pierwsze tramwaje z pasażerami mogłyby pojechać ul. Światowida już na przełomie listopada i grudnia.

W związku z oprotestowaniem istniejącego projektu układu ul. Światowida, budowa drugiej (wschodniej) jezdni tej ulicy się opóźni. Początkowo ul. Światowida została zaprojektowana jako droga dwujezdniowa, mająca po trzy pasy w każdym kierunku. Ze względu na oczekiwania społeczne zostanie jednak przeprojektowana. Nowa jezdnia zostanie zawężona do dwóch pasów, z wydzielonymi pasami do skrętu w obrębie skrzyżowań.

- Na jezdni obecnie już istniejącej, z uwagi na jej szerokość, w miejscu przeznaczonym na trzeci pas zostaną wyznaczone miejsca do parkowania. Powyższe zmiany zmniejszą koszty budowy drugiej jezdni ul. Światowida. Pozwolą również poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz komfort pieszych i rowerzystów poprzez oddzielenie drogi rowerowej od ciągów pieszych i jezdni - mówi Igor Krajnow.

Do tej pory, na odcinku od ul. Myśliborskiej do Modlińskiej rowerzyści jeździli chodnikiem dla pieszych. Teraz to się zmieni, a dzięki oddzieleniu ścieżki od chodnika udało się uratować rosnący tam dąb.

Skorygowany zostanie również przebieg drogi rowerowej przy pętli tramwajowej na ul. Mehoffera. Przy okazji przeprowadzony zostanie audyt i wprowadzone zostaną ewentualne poprawki dla rowerzystów w innych miejscach - np. na skrzyżowaniach.

- Warto podkreślić, że zaprojektowana sygnalizacja świetlna nie wpłynie na pogorszenie przepustowości ulicy. Odzyskana zostanie również przestrzeń, którą będziemy mogli przeznaczyć na zieleń - dodaje rzecznik prasowy ZTM.

Joanna Kiwilszo

W listopadzie zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy nowego projektu ul. Światowida. Budowa ulicy mogłaby się rozpocząć w przyszłym roku, a zakończyć w połowie 2016 r.