„Bliżej natury” - Witold Kowalski

Pogodne malarstwo Witolda Kowalskiego kończy tegoroczną edycję projektu Fundacji Artbarbakan „Artystyczna Tarchomińska” w Galerii N’69. Ostatnia wystawa cyklu, zatytułowana „Bliżej natury” to ukłon w stronę pejzażu i Mazowsza.

Pejzaże malarskie, jak się czasem mówi, są portretowaniem – tyle że natury nie ograniczonej do jednego kształtu. Witold Kowalski, malarz pochodzący i mieszkający w Radomiu, nie traktuje swoich pejzaży zbyt szeroko. To najczęściej portrety małych przestrzeni: widzianego z okna fragmentu ogrodzenia, obrośniętego dzikim winem lub pokryte szronem gałęzie wierzby w mroźny zimowy dzień. Czasem jest to plątanina bezlistnych krzaków, a czasem kawałek zaoranego pola.

Witold Kowalski nie szokuje, nie sili się na oryginalność, chociaż właśnie znalazł swój własny sposób przedstawiania natury. Choć odżegnuje się od abstrakcji, twierdząc, że nic nowego w tej dziedzinie nie da się wymyślić, był kiedyś wzięty za abstrakcjonistę.

Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, w 1969 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Artura Nachta-Samborskiego, malarza związanego z grupą kapistów. Brał udział w ponad 100 wystawach: okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. I nagrody w ogólnopolskim konkursie „Wisła w sztuce”, Sandomierz 1985 czy wyróżnienia na międzynarodowym Triennale Malarstwa Realistycznego, Sofia 1985.

Za wielokrotny udział w aukcjach charytatywnych w 2006 roku otrzymał od Fundacji SERCE-Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej tytuł „Artysty Wielkiego Serca”. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w Radomiu, Białej Podlaskiej, Sandomierzu, Włocławku oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Oprócz malarstwa i rysunku zajmuje się projektowaniem witraży oraz projektowaniem i realizacją wystroju kościołów.

Ale najbardziej, jak sam mówi, lubi malować. W poszukiwaniu tematów nie wypuszcza się za daleko – jeździ na rowerze w okolicy rodzinnego Radomia i po Puszczy Kozienickiej. Mówi, że niewiele trzeba, aby dostrzec ciekawy, godny do namalowania temat. Czasem nawet nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy wyjrzeć przez okno.

Ostatnią wystawę z cyklu „Artystyczna Tarchomińska 2014” zatytułowaną „Bliżej natury” – malarstwo Witolda Kowalskiego, w Galerii Fundacji Artbarbakan „N’69” przy ul. Tarchomińskiej 9, można oglądać do 12 grudnia 2014 r. Osoby zainteresowane zwiedzeniem wystawy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z fundacją: tel.: 501 013 835 lub 500 791 681.

Joanna Kiwilszo