Przychodnia dla Zwierząt

Kapelani wojskowi a Charlie Hebdo

Proszę Szanownych Państwa, wczuwam się w klimat sporu Europy o religię, wpływy, kasę i kobiety. Myślę, że europejskie kobiety nie powinny umierać jako dziewice, bo natychmiast porywane będą jako hurysy do islamskiego raju.
Aliści szkoda, że do szkolnych lektur obowiązkowych w chrześcijaństwie i islamie nie należą Biblia i Koran i na odwrót. Wykształcenie i świadomość kultur pozwoliłaby wygwizdać interpretatorów od religii, popychających narody do zbrodni i wojen. W armiach europejskich są kapelani wojskowi. W islamie  każdy jest żołnierzem i kapelanem z licencją na zabijanie.
W poprzednim felietonie postanowiłem przybliżyć Państwu funkcje nerek. W tym napiszę o nefronie.

Miąższ nerek ma budowę modułową. Jeden moduł jest niezależną fabryczką moczu. Suma pracy wszystkich modułów to ilość oddawanego w ciągu życia moczu. Nefron to nazwa modułu. Do nefronu należy kłębek nerkowy, w którym przesącza się krew do tzw. moczu pierwotnego. Ów filtrat wpływa do kanalików nerkowych bliższych i dalszych. Pod wpływem hormonu ADH-antydiuretycznego i dość skomplikowanych procesów filtracji, wtórnego odzysku produkt jest odpowiednio zagęszczony, oczyszczony i z niego nefron odzyskuje cenne składniki, jak glukoza i białka. Do filtratu przedostają się substancje szkodliwe i niepotrzebne organizmowi. Fizykochemicznie nefron działa na zasadzie wymienników przeciwprądowych. Absolutne dzieło sztuki oczyszczania. Dzięki budowie modułowej nerki posiadają rezerwę czynnościową. Ich budowa przypomina wygląd dziurek w prysznicu. Po uszkodzeniu ponad 70 do 90% miąższu zaczynają się objawy nerkowej mocznicy prawdziwej zwanej też azotemią. Mocznica prawdziwa cechuje się nieodwracalnym uszkodzeniem większości nefronów.

lek. wet. Zygmunt Kosacki