Przychodnia dla Zwierząt

Zapach dzieciństwa

Proszę Szanownych Państwa, razem z Wami podskakuję wraz z Justyną Kowalczyk, Piotrem Żyłą, Kamilem Stochem, siatkarzami i najmilszymi mojemu sercu piłkarzami ręcznymi. Szczypiorniak był i jest esencją szkoły nr 175 im. Heleny Marusarzówny na ul. Trzech Budrysów. Jestem jej absolwentem i byłym bramkarzem. Szmalu z tego nie było, zapłatą są wspomnienia. Aliści nasz trener Witold Rzepka w szkole za Gomułki, a potem Gierka i komunistycznego debila i sadysty dyr. „Siary” Siarkowskiego był tej szkoły prawdziwym filarem wolności i dobrym duchem. Panie Witoldzie, wszelakie wyrazy szacunku i ciepłe wspomnienia z okresu 1967 do 1975.

Objawy mocznicy pojawiają się w początkach choroby nieswoiście. Chudnięcie. Brak apetytu. Sporadyczne wymioty. Zmiana zapachu skóry i z jamy ustnej. Mocznica jest utożsamiana z zatruciem. W analizie krwi parametry wskazują na anemię, uszkodzenie wątroby, śledziony i trzustki. Często właściciele podejrzewają zachowania kryminogenne niewinnych sąsiadów. Obwinianie mamy, niestety, we krwi.

Zwierzę mocznicowe coraz więcej pije i coraz mniej je. W diagnozie różnicowej należy uwzględnić cukrzycę i moczówkę prostą.

Celem lekarza weterynarii jest usunięcie – wypłukanie toksyn z organizmu. Stosujemy kroplówki podawane dożylnie lub podskórnie, leki moczopędne, sterydy i antybiotyki. Azotemia vera to stan choroby, w której w nieodwracalnym procesie zniszczenia nefronów możemy czasowo przynieść poprawę. Jeżeli pacjent jest dobrze zdiagnozowany i objawy mocznicy ustępują, to znaczy, że nie była to mocznica prawdziwa, jedynie przednerkowa lub zanerkowa, czyli przejściowa.

Najczęstszą przyczyną trwałego uszkodzenia nerek jest podawanie niby pokarmów z puszek i saszetek i śmierdzących suchych karm. Wąchajmy nasze i zwierząt jedzenie i wracajmy do pierwocin.

lek. wet. Zygmunt Kosacki