Przychodnia dla Zwierząt

Witkacyzm

Proszę Szanownych Państwa, media jakiś czas temu wykryły u Putina raka trzustki i autyzm. Jako oglądacz, czytacz i słuchacz wykrywam w Europie daleko posunięty jałtyzm i wtórny stalinizm, parafrazując Witkacego. Historycznie nie przepadam za Ukraińcami. Aliści na coś, jako narody Europy, się umówiliśmy.  Tylko Poroszenko ma czyste ręce, w których - jak w naszych  w Powstaniu Warszawskim - brakuje broni i sąsiedzkiej pomocy. Wstyd. Przy takim dostatku Unia kalkuluje jak premier Chamberlain, który przywiózł z Monachium pokój zakończony wojną. Jakiś czas po zakupie mistrali z zasranej Francji...

Skoro poruszyliśmy trzustkę Putina, to skorzystam z tematu i pozwolę sobie opisać choroby trzustki u psów i kotów.
Najpierw fizjologia. Co to jest trzustka i do czego służy?

Proszę sobie wyobrazić połowę fileta śledziowego odwróconego jaśniejszą stroną, doczepionego do jelita cienkiego za żołądkiem. Podobieństwo trzustki i fileta śledziowego jest dużo większe niż podobieństwo fileta śledziowego do  śledziony. Czasami chadzam na ryby i nigdy nie złowiłem ciemnoczerwonej czy sinej ryby.

Ten mały gruczoł w synchronizacji z żołądkiem i wątrobą wydziela litry enzymów. Trzustka jest bohaterem wydajności w porównaniu do swojej masy.

Produkuje lipazę, amylazę, elastazę, trypsynę, fosfolipazę, nukleazy. Są to enzymy pozwalające rozpuścić wszelakie składniki pokarmowe, takie jak tłuszcze, cukry, białka do postaci wchłanialnej w jelitach cienkich i grubych. To nie wszystko, drodzy Państwo. Trawienie to zewnątrzwydzielnicze zadanie trzustki. Połowa tego małego śledzika pełni także funkcję wewnątrzwydzielniczą. Produkuje dwie sprzeczne ze sobą substancje: insulinę i glukagon. Kaskada trawienia skutkuje uwolnieniem dużej ilości glukozy we krwi. Insulina jest odpowiedzialna za jej prawidłowy poziom. Obniża, glukagon zaś podwyższa, jeżeli glukozy we krwi zabraknie. Genialne sprzężenie zwrotne dodatnie i ujemne. Jeżeli czegoś jest za dużo, to organizm obniża, jeżeli jest za mało - dodaje z magazynu. To jest perfekcyjny schemat, zapisany w genach każdego ssaka z  wyjątkiem polityków: radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, wojewodów, posłów, senatorów, ministrów, prezydentów państw. O patologiach - w następnych wydaniach NGP.

lek. wet. Zygmunt Kosacki