Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Co z tym szpitalem?

Miło mi poinformować, że nasza obywatelska inicjatywa uchwałodawcza ws. utworzenia szpitala na Białołęce walczy o tytuł Najlepszej Warszawskiej Inicjatywy Pozarządowej 2014 Roku. Projekt autorstwa stowarzyszenia Inicjatywa Mieszkańców Białołęki (IMB), który do niedawna wydawał się marzeniem, dziś jest coraz bliższy realizacji. Poniżej przedstawiam, co do tej pory zrobiono oraz na jakim etapie jest nasz projekt.

- Od wiosny do jesieni 2014 r. zespół IMB wraz z ekspertami z zakresu służby zdrowia przygotowywał ramowy projekt szpitala na Białołęce. Jednocześnie nasi wolontariusze zbierali podpisy pod pierwszą w historii Białołęki obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. Poparcie mieszkańców było ogromne, zebraliśmy 3,5 tys. podpisów.

- 16.10.2014 na sesji Rady Dzielnicy Białołęka, w obecności wielu mieszkańców, złożyliśmy obywatelski projekt uchwały ws. szpitala na Białołęce.

- Czekając na weryfikację podpisów prowadziliśmy rozmowy na wielu szczeblach. 26.11.2014 spotkaliśmy się z prezydent Warszawy panią Hanną Gronkiewicz-Waltz, która zapowiedziała kontynuowanie rozmów po zapoznaniu się z materiałami naszych ekspertów. 28.11.2014 spotkaliśmy się z kandydatem na prezydenta Warszawy panem Jackiem Sasinem, który w pełni poparł naszą inicjatywę.

- Na sesji Rady Warszawy 15.01.2015, nawiązując do inicjatywy IMB, radny Zbigniew Cierpisz zgłosił poprawkę do budżetu Warszawy, uwzględniającą inwestycję szpitala jednodniowego na Białołęce. Poprawka została odrzucona głosami PO.

- W lutym 2015 r. zespół IMB prowadził rozmowy z urzędnikami warszawskiego ratusza, w tym z wiceprezydentem Warszawy Włodzimierzem Paszyńskim (05.02.2015) oraz ekspertami z zakresu służby zdrowia ws. różnych opcji realizacji inwestycji. Dyskutowaliśmy m.in. o budowie szpitala jednodniowego.

Nie ustajemy w swej pracy. Olbrzymie poparcie mieszkańców, jakie zyskała nasza inicjatywa jest argumentem, który przekonuje kolejnych samorządowców o konieczności powstania szpitala na Białołęce.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie „Inicjatywa
Mieszkańców Warszawy”
www.inicjatywa.waw.pl