Prawa strona Warszawy

Zimowe zmagania na Pradze

3 lutego odbyła się IV sesja Rady Dzielnicy Praga Północ. Sesję rozpoczęto od omawiania kwestii kamienicy przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie doszło, niestety, do niszczenia dziedzictwa historycznego po Żołnierzach Niezłomnych. Po około 1,5-godzinnej debacie pomiędzy radnymi i mieszkańcami przybyłymi na sesję udało się przyjąć i przegłosować stanowisko w tej sprawie. Jest to dopiero początek długiej i zawiłej drogi w kwestii obrony tego miejsca. Tego samego dnia wybrano składy komisji. Pragnę tu serdecznie podziękować za zaufanie wszystkich kolegów i koleżanek z rady, gdyż mam zaszczyt drugą kadencję przewodniczyć komisji mieszkaniowej, której praca absorbowała mnie już w poprzedniej kadencji. W latach 2010-2014 udało się pomóc wielu osobom i żywię nadzieję, iż kolejne 4 lata będą jeszcze bardziej owocne. Już w piątek 13 (wbrew przesądom, całkiem zwyczajnego dnia) odbyła się pierwsza w tej kadencji komisja mieszkaniowa. Zostałam wybrana również na wiceprzewodniczącą komisji kultury i sportu oraz wiceprzewodniczącą komisji bezpieczeństwa, prawa i samorządu. Obiecuję dołożyć wszelkich starań, aby owe komisje funkcjonowały sprawnie. Klasycznie już, jeśli mogę Państwu służyć pomocą bądź radą, zapraszam na moje dyżury w urzędzie dzielnicy.

3 lutego została również uruchomiona sygnalizacja świetlna na Golędzinowie, jej aktywowanie trwało... prawie pół roku. Mieszkańcy Golędzinowa i okolic mają nadzieję, iż ZDM nie odłączy sygnalizacji ponownie. Światła w tym miejscu są bardzo potrzebne, gdyż zdarzały się dni, w których dochodziło do kilku kolizji, częste były również potrącenia pieszych.

W trakcie ferii w kilku praskich szkołach trwała akcja „zima w mieście”, działania były nadzorowane przez wiceburmistrza Kacprzaka. Ferie na Pradze przebiegły w sposób spokojny i bezpieczny.

14 lutego odbył się praski maraton pisania projektów do budżetu partycypacyjnego. Zainteresowanie było spore, co cieszy. W zeszłym roku idea budżetu obywatelskiego sprawdziła się, a warto dodać, iż na kolejny rok przewidziano większe środki. W ubiegłym roku zaangażowałam się m.in. w popieranie projektu mającego na celu dofinansowanie praskich bibliotek; projekt ten zdobył ponad 800 głosów i do zrealizowania pomysłu niewiele zabrakło. Projekty w ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2016 można zgłaszać do 17 lutego.

W sobotnie popołudnie wybuchł pożar pod mostem Łazienkowskim, zajęła się też konstrukcja przeprawy, ruch na moście został wstrzymany. Biorąc pod uwagę fakt, iż dziennie przez ten most przejeżdża 100 tys. pojazdów, w najbliższych dniach musimy liczyć się z utrudnieniami i jeszcze większymi korkami. Warto, by na ten czas ZDM udostępnił całkowicie przejazd przez most Śląsko-Dąbrowski.

Adriana Jara
radna Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy