Drugi etap budżetu partycypacyjnego na rok 2016

Mieszkańcy Warszawy złożyli 2326 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej projektów dotyczy Mokotowa – aż 323. Na drugim miejscu jest Wawer, na trzecim Wola, zaraz za nimi Bielany i Śródmieście.

17 lutego o północy skończyło się składanie projektów do warszawskiego budżetu partycypacyjnego na 2016 rok. Ostateczna ich liczba (zarówno tych papierowych, jak i elektronicznych) wyniosła 2326. Jest to o 90 projektów więcej niż w zeszłym roku. Można przeglądać je na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl i wysłać pytanie do autora albo propozycję zmian w projekcie.

Najwięcej projektów złożyli 28-latkowie, bo aż 132. Osoby niepełnoletnie przygotowały 37 pomysłów, najmłodszy projektodawca ma 5 lat, najstarszy zaś 86.

Mieszkańcy woleli składać projekty elektronicznie. Tą drogą spłynęło ich aż 1579.
Teraz zaczął się kolejny, bardzo ważny etap budżetu partycypacyjnego – drugi krok, czyli dyskusje na temat złożonych projektów. Odbędą się one do 22 marca 2015 r.; do tego czasu autorzy będą mogli, dzięki uwagom mieszkańców, zmieniać i udoskonalić swoje projekty, żeby były one jeszcze lepsze i lepiej odpowiadały na potrzeby warszawiaków. W każdym obszarze, w którym można było zgłaszać projekty, odbędzie się spotkanie mieszkańców z autorami projektów, daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl, gdzie można też prowadzić dyskusje o projektach na internetowym forum.

Głosowanie na projekty odbędzie się w drugiej połowie czerwca, w efekcie którego zostaną wybrane projekty do realizacji w kolejnym roku budżetowym. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec Warszawy, drogą elektroniczną, osobiście lub korespondencyjnie w jednej wybranej przez siebie dzielnicy.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą „Budżet partycypacyjny na 2016 rok, czyli krok po kroku” przygotowaną przez Centrum Komunikacji Społecznej, która wyjaśnia w bardzo przejrzysty sposób, co to jest budżet partycypacyjny i jak można włączyć się w jego realizację.