Chłodnym okiem

Trudne parkowanie

Od dłuższego czasu zgłaszają się do mnie mieszkańcy z problemem parkowania swoich samochodów w obrębie praktycznie całej Pragi I, II, i III. Pojawiały się i pojawiają się pomysły, aby tworzyć miejsca parkingowe kosztem zieleni miejskiej, co wzbudza olbrzymie emocje wielu grup mieszkańców. Problemy tego typu dotyczą mieszkańców całej Warszawy. W roku 2013 mieszkańcy Woli (Muranów) i Ochoty (Filtry) trapieni podobnymi problemami zorganizowali się. Zebrali 6000 podpisów i wystąpili o rozszerzenie na teren ich osiedli strefy płatnego parkowania niestrzeżonego. Pomysł na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwny. Co ma jedno z drugim - ano ma. Ostatnio często przyglądam się rejestracjom samochodów parkujących na Pradze. Parkuje tu wiele samochodów, których właściciele nie mieszkają na naszej dzielnicy. Nie płacą więc tu podatków, nie łożą na infrastrukturę, w tym drogi. Zgodnie z przepisami prawa zameldowani mieszkańcy oraz najemcy mieszkań posiadający umowę najmu w formie aktu notarialnego mogą wykupić stały abonament na parkowanie przy domu w strefie (koszt to 30 zł rocznie). Pozostali muszą uiszczać opłatę w parkometrze. Wnioski o stały abonament można składać przez cały rok kalendarzowy. Być może to jest rozwiązanie problemu? Trzeba oczywiście budować garaże wielopoziomowe, ale, mimo iż takie rozwiązanie też jest przewidywane na Pradze w miejscowych planach zagospodarowania droga do tego nieprędka. Na Pradze istnieje strefa obejmująca obszar pomiędzy Wisłą a Targową. Być może po rozszerzeniu istniejącej strefy część samochodów „obcych” przeniesie się na płatne parkingi przy Jagiellońskiej, Skoczylasa czy na Golędzinowie. Wkrótce ruszy metro, mogą pojawić się nowe auta.

Szanowni Państwo, żadne decyzje w sprawie jeszcze nie zapadły. Na dziś rozszerzenie istniejącej strefy na Pradze to mój autorski pomysł, który chciałbym poddać Państwa konsultacji. Od nich zależy, czy podejmę stosowne kroki legislacyjne. Rozmawiajcie Państwo z sąsiadami, piszcie na mój adres mailowy, komentujcie tekst felietonu na fb. Piszcie na adres biura SLD plac Hallera 5 lok 1a, kod 03-464. Zostawiajcie swoje opinie na moje nazwisko w biurze rady w urzędzie dzielnicy przy Kłopotowskiego 15 lub w skrzynce pocztowej w biurze SLD. By wysłuchać Państwa opinii gotów jestem przyjść na zorganizowane spotkanie. Zapraszam na swoje dyżury radnego. Za wszystkie uwagi będę wdzięczny.

PS. Ostatnie wydarzenia na Pradze dowiodły, że rządząca koalicja PiS/PWS nie ma monopolu na mądrość. Szczegóły w kolejnym felietonie.

Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
i.tondera@upcpoczta.pl