Przychodnia dla Zwierząt

Polit-busy i włośnie

Proszę Szanownych Państwa, kluczem najlepszych dni Rzeczypospolitej była zgoda wszystkich stanów z władcą. Współczesna demokracja niby zniosła stany i władców, ale czujemy, że są.

Polacy nie znoszą partiokracji. Aliści obecny patriotyzm wniósł do Sejmu kołtuna i walkę polityczną. Czekamy na współpracę i dalekowzroczny rozwój. Czekamy na kandydatów z prawdziwego zdarzenia. Ten układ niszczy nasz kraj. Żenado-busy do zajezdni!

Jak Polska długa i szeroka, długo czekałem na spełnioną dyrektywę z Brukseli. Otóż obserwujemy coraz większą populację dzików. Myśliwi odławiają coraz więcej sztuk. W mięsie świń i dzików mogą kryć się zabójcze glisty włośni spiralnych. Chorobotwórcze i zabójcze dla koneserów kiełbas. Zalecenia powiatowych lekarzy weterynarii zmieniają sposób wykrywania larw włośni w mięsie. Od lat oglądaliśmy skrawki mięsa ubitych sztuk pod mikroskopem lub nowocześniejszym optycznie trychinoskopem. Metodą oglądania mogliśmy znaleźć jedynie intensywne inwazje. I tak kilka lat temu dr Tarasewicz w Legionowie wykryła śmiertelną dawkę włośni spiralnych w tuszy dzika i zapobiegła dramatowi.

Obecnie wprowadzono nową technikę diagnostyczną. Naśladuje proces trawienia mięsa w przewodzie pokarmowym ssaków. Stosowane enzymy uwalniają włośnie, a następne procesy pozwalają na oglądanie żywych i ruszających się robaków pod mikroskopem. Wideo jest dostępne w internecie pod hasłem włośnie. Moim celem jest ostrzeżenie wszystkich, aby nie spożywali mięsa i wyrobów nie posiadających świadectwa badania. Nie zabierali do spożycia dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych i od kłusowników. Sklasyfikowano 8 gatunków włośni, w tym jeden odporny na zamrażanie.

lek. wet. Zygmunt Kosacki