Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Zadbajmy o Cmentarz Tarchomiński

Miło mi poinformować, że w tym roku nasze stowarzyszenie rozpocznie zbiórkę na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym przy ul. Mehoffera na Tarchominie. Inicjatywa Mieszkańców Białołęki otrzymała właśnie od Kurii Biskupiej Diecezji Warszawsko-Praskiej zgodę na przeprowadzenie zbiórki pieniężnej z przeznaczeniem na odnowienie cmentarza, a patronat nad całą akcją objęła parafia św. Jakuba Apostoła, do której miejsce to należy.

Cmentarz grzebalny przy ul. Mehoffera jest miejscem szczególnym dla mieszkańców Białołęki, a zwłaszcza Tarchomina. Powstał on na przełomie XVIII i XIX stulecia. Znajduje się na nim wiele zabytkowych nagrobków, m.in. grób właściciela Winnicy Józefa Labey, liczne groby kapłańskie, a także mogiły z lat wojennych, w tym groby żołnierzy Armii Krajowej, poległych w walkach w Kampinosie w 1944 r. W zeszłym roku na Cmentarzu Tarchomińskim miały miejsce obchody 70. rocznicy śmierci żołnierzy AK „Obroża”, w których uczestniczyła również delegacja Inicjatywy Mieszkańców Białołęki.

W trosce o to wyjątkowe miejsce działacze IMB podjęli inicjatywę zbiórki pieniężnej, która w naszym zamierzeniu ma mieć charakter coroczny i odbywać się będzie na przełomie października i listopada. Mamy okazję zaobserwować, że podobne inicjatywy, np. dotyczące Cmentarza Powązkowskiego, spotykają się z dużym zainteresowaniem i odzewem mieszkańców Warszawy. Jesteśmy przekonani, że również białołęczanie chętnie przyłączą się do akcji ratowania Cmentarza Tarchomińskiego. Już teraz serdecznie Państwa do tego zachęcam.

Korzystając z okazji pragnę złożyć Państwu życzenia radosnych, rodzinnych i pełnych miłości Świąt Wielkanocy.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie „Inicjatywa
Mieszkańców Warszawy”
www.inicjatywa.waw.pl
facebook.com/InicjatywaWAW