Inicjatywa Mieszkańców Warszawy

Przyroda - nasze wspólne dobro

Wśród spraw, z jakimi mieszkańcy zwracają się do lokalnych władz, urzędników czy radnych niezmiennie przewija się kwestia czystości terenów wokół nas. Mieszkańcy słusznie żądają uprzątnięcia śmieci i uporządkowania miejsc, w których mieszkają, pracują czy wypoczywają.

Niedługo, dokładnie 22 kwietnia, obchodzić będziemy coroczny Dzień Ziemi. Jego ideą jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Ta troska o szczególne dobro wspólne, jakim jest otaczająca nas przyroda, przejawia się zarówno poprzez działania mające na celu uporządkowanie terenów wokół nas, jak i poprzez edukowanie mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych, wpajanie im prawidłowych nawyków i postaw.

Stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Warszawy aktywnie włącza się w te działania. W pierwszy weekend po 22 kwietnia organizujemy akcje sprzątania miejsc, które mieszkańcy wskazują jako szczególnie zaniedbane. Przykładowo Inicjatywa Mieszkańców Białołęki zajmie się rejonami Kanału Żerańskiego, zwłaszcza okolicami ulicy Zarzecze. Są to tereny, z których chętnie korzystają m.in. wędkarze. Obecność sterty śmieci może popsuć najlepiej zapowiadający się wypoczynek na łonie przyrody. My chcemy to zmienić! Serdecznie zapraszam Państwa do włączenia się w akcję wspólnego sprzątania, której koordynatorem jest Dariusz Ligęza. Szczegóły znajdą Państwo na stronie internetowej IMB: www.bialoleka.inicjatywa.waw.pl.

Problem śmieci często nie jest traktowany przez lokalne władze z należytą powagą. Zdarza się, że środki zarezerwowane w budżecie na sprzątanie nie są w pełni wykorzystywane, chociaż zdecydowanie jest to potrzebne. Mamy nadzieję, że swoimi działaniami nie tylko przyczynimy się do większej czystości środowiska, ale także do zwiększenia wrażliwości decydentów na ten problem oraz kształtowania postaw proekologicznych.

Piotr Basiński
radny Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie
„Inicjatywa Mieszkańców Warszawy”
www.inicjatywa.waw.pl
facebook.com/InicjatywaWAW