Prawa strona Warszawy

Praga wiosenną porą

Pięknie kwitnąca zieleń, świeżo sadzone kwiaty oraz prace mające na celu uprzątnięcie i urozmaicenie wyglądu naszej dzielnicy, to wszystko możemy obserwować w ostatnich tygodniach.

W minioną sobotę 25 kwietnia w Parku Praskim odbył się X Jarmark Floriański, to pierwsza tej wiosny, lecz nie ostania tego typu impreza. Warto więc śledzić nadchodzące wydarzenia na stronie urzędu dzielnicy.

Praga od kilku dni może pochwalić się, iż „Oficyna Burkego”, znajdująca się przy ul. Kawęczyńskiej 26 trafiła do rejestru zabytków Jest to jedyny na Szmulowiznie, a także jeden z dwóch zachowanych w rejonie Pragi Północ drewnianych obiektów mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieku. Oprócz „Oficyny Burkego” do rejestru zabytków wpisany jest także parterowy dom położony przy ulicy Środkowej 9. Zadowalającym jest fakt, iż oba obiekty są w dobrym stanie technicznym.

Niestety, nie wszyscy potrafią cieszyć się pięknem naszej dzielnicy; po raz kolejny zniszczone zostały reprodukcje obrazów przeniesione na praskie ulice. Przykrą sprawą jest, że niektórym przeszkadza ocieplanie wizerunku Pragi i muszą okazywać to, niszcząc czyjąś pracę.

Wprawdzie nie na Pradze, lecz w hotelu Novotel w Śródmieściu, odbył się w niedzielę I kongres Polski Razem Zjednoczona Prawica. Przemawiali m.in. prezesi PiS Jarosław Kaczyński, SP Zbigniew Ziobro, PRP Marek Jurek i PRZP Jarosław Gowin. Wydarzenie było bardzo podniosłe, wybrano nowe władze partii Polski Razem oraz przyjęto ważne uchwały, w tym popierające kandydata PiS na prezydenta. Wydaje się, że to ważny krok w stronę jedności prawicy w naszym kraju.

W ostatnich tygodniach media skupiają się głównie na kampanii wyborczej. Pomimo tego, iż tegoroczna kampania jak do tej pory jest wyjątkowo nudna i na tle ostatnich lat chaotyczna, to już 10 maja wybierzemy głowę naszego państwa. W związku z wyborami na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Numery trzydziestu sześciu praskich komisji nie uległy w tym roku zmianie, zaś członkowie obwodowych komisji zostali już przez nasz urząd powołani. Zachęcam wszystkich do udziału w wyborach, a także do rozważnego głosowania. Pretendentów do drugiej tury wydaje się być dwóch, ale ostatecznych wyników do ostatniej chwili nie można być pewnym. Warto zapoznać się z informacjami i programami wszystkich kandydatów.

Zanim jednak zaczniemy odczuwać ostatnie dni kampanii wyborczej, czeka nas weekend majowy. osoby, które nie opuszczają Warszawy 2 maja zachęcam do spacerów po Parku Praskim i wywieszenia polskiej flagi z okazji jej oficjalnego święta. Święto Konstytucji zawsze kojarzy mi się ze spacerami na Plac Piłsudskiego i po Łazienkach Królewskich. Do tego więc wiosenną porą zachęcam wszystkich.

Adriana Jara
radna Dzielnicy Praga Północ
m.st. Warszawy