Prawa strona Warszawy

Maj niespodzianek

Wbrew sondażom i opiniom, pierwszą turę wyborów prezydenckich w skali kraju wygrał Andrzej Duda. To pokazuje rosnący potencjał zjednoczonej prawicy, tworzonej przez PiS, Polskę Razem; Solidarną Polskę i Prawicę RP. Warto, by Andrzej Duda i PiS spuściły trochę z tonu i spróbowały jednak przeprosić się z narodowcami, Korwinem i Pawłem Kukizem. Wówczas sukces szerokiego obozu prawicy byłby pewny zarówno w drugiej turze, jak również na jesieni w wyborach parlamentarnych. Co przyniesie przyszłość i druga tura, zobaczymy.

Nie milkną natomiast echa wyborów samorządowych, które odbyły się w październiku 2014 roku. Na Pradze Północ ponownie zostaną przeliczone głosy z okręgu nr 3 - co może skutkować zmianami wyników wyborów. Nadal toczy się również sprawa dotycząca nieprawidłowości w okręgu nr 1. Mogą więc jeszcze nastąpić zmiany w składzie rady dzielnicy. Warto dodać, że po dziś dzień na stronach PKW nie można odczytać wyników wyborczych z Warszawy. Pomimo tego, że PKW miała określony czas na publikację, to do tej pory wyników, jak nie było, tak nie ma.

Zostawiając tematykę wyborczą, pragnę przypomnieć o nadchodzącej Nocy Muzeów która już po raz dwunasty odbędzie się w nocy z 15 na 16 maja. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie warszawskie muzea. W całej Warszawie na zwiedzających czeka aż 237 obiektów; jest więc w czym wybierać. Dotychczasowe akcje cieszyły się ogromną popularnością; specjalnie na tę noc uruchomiony jest dodatkowy transport komunikacji miejskiej, wszystkich zainteresowanych wozić będą specjalne autobusy „ogórki”. Warto dodać, iż gdyby udało się otworzyć Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Pradze Północ, to  również nasza dzielnica stałaby się jeszcze ciekawszym punktem na muzealnej mapie Warszawy. Szczególnie teraz, gdy pamięć o Żołnierzach Wyklętych i świadomość ich historii jest coraz większa.

Na zakończenie ostrzeżenie dla drogowców - do 15 maja zwężony będzie fragment ulicy Jagiellońskiej w stronę Ronda Starzyńskiego. Niestety, dojazd z Białołęki na Pragę i bez remontów bywa w godzinach szczytu udręką. Zwężenie to jest związane z trwającą od 2013 roku przebudową Trasy AK. Gdy zostanie zakończona, Most Grota-Roweckiego stanie się najszerszą przeprawą w Polsce. Kierowcom życzę więc dużo cierpliwości i spokoju. Wszystkim mieszkańcom zaś udanej Nocy Muzeów i dobrego wyboru 24 maja. Wasz głos naprawdę się liczy!

Adriana Jara
radna Dzielnicy Praga Północ
m.st. Warszawy