Przychodnia dla Zwierząt

Mniej igrzysk

Proszę Szanownych Państwa, mój przyjaciel Piotr, Polak pracujący w niemieckiej firmie, płaci podatki do niemieckiego budżetu. Państwo niemieckie ma z niego zysk i jak makler giełdowy obracało jego pieniędzmi przez rok. I też osiągnęło dochód. Po rozliczeniu roku podatkowego zwrócono mu tyle samo, ile wpłacił. Tak wyszło. Dobry gospodarz. Proste, jasne, uczciwe.

Jesteśmy w Unii, a nie wiemy, jak można żyć w Unii. Żyjemy w dwupartyjnym zaścianku, ubici jak ogórki, polewani wódką wyborczą, bo na kiełbasę nie ma szans. Tego, kto wygra wybory na prezydenta, proszę, aby zespolił nas w poczuciu uczciwości państwa do obywatela. Proszę wykazać, że rząd i prezydent pracują na rzecz tych, których tak łatwo stracić w buncie społecznym, aliści i tego, co się nazywa utratą dobrego imienia. Twórzmy miejsca pracy, indywidualne konta ZUS i skończmy z komuną, z pojęciem za darmo, ulgami, odpisami. Jak zarobimy, to nasze obywatelskie  konta czekają na zysk. To będzie miara naszych relacji. Panie Prezydencie, gratuluję. Mniej igrzysk, proszę.

Przejdźmy do wiosennych zagrożeń wśród zwierząt. Maj, zaraz czerwiec – przyroda budzi się do życia. Na wiosnę budzi się to, co dobre, ale także budzi to, co złe.

To, co złe, to kleszcze i komary. Od lat z wielkim powodzeniem stosowaliśmy obroże i spoty na skórę naszych pupili. Jak świat światem zalecałem spoty dla zwierząt, które są blisko nas, a całą śmierdzącą resztę zalecałem dla zwierzaków śmigających po ogrodach i podwórkach.

Rok 2015 jest przełomowy. Ja i moje koleżanki i koledzy ,lekarze weterynarii zaczęliśmy obserwować powstawanie wśród owadów odporności na leki przeciwkleszczowe. Do 24 maja, mimo zastosowania obroży Foresto, Kiltix, i spotów opartych na fipronilu, leczyliśmy psy chore na babeszjozę. Z wywiadów otrzymywaliśmy fakty znajdywania opitych krwią psich żywicieli obecności kleszczy tuż  pod  obrożami. Obserwujemy spadek skuteczności spotów w nazwie zaczynających się na „F” - Fiprex, Fypryst, Frontline. Spadek skuteczności oceniam na 10%. Może mądrość owadów jest podobna do mądrości bakterii, opierających się antybiotykom. Pragnę Państwa uprzedzić i poprosić o wzmożoną kontrolę zwłaszcza po  powrocie do domu po dłużej trwającym spacerze. Antykleszcze czy weselej mówiąc antyklechony mogą pozwalać owadom na spacerowanie po sierści, pozwalają nawet wpić się w skórne naczynie. Aliści po pierwszym łyku kleszcze muszą uschnąć - jak liście w porze jesieni. Jeżeli mimo stosowania preparatów przeciwkleszczowych zastaniecie w skórze, pijącego, żywego owada - to czas na zmiany.

 lek. wet. Zygmunt Kosacki

zygakosacki@wp.pl