Prawa strona Warszawy

Kolejna żółta kartka dla Platformy

Ile ludzi tyle opinii, dla jednych sensacja, dla innych wielka radość - wyniki wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz kolejny mogliśmy zaobserwować, jak niewiele warte są sondaże, które jeszcze niedawno dawały Bronisławowi Komorowskiemu zdecydowane zwycięstwo. Po bardzo dobrej i profesjonalnej kampanii (warto podkreślić, iż pierwsza część kampanii była wyjątkowo nudna, dopiero od czasu zwycięstwa w I turze i podjęcia rękawicy przez prezydenta Komorowskiego, kampania zyskała na atrakcyjności) zwyciężył kandydat PiS doktor Andrzej Duda. Serdecznie gratuluję zwycięzcy i życzę mu wytrwałości w poglądach oraz rozsądnego i efektywnego sprawowania urzędu głowy państwa. Warto podkreślić, iż prezydent elekt w pierwszej turze w Warszawie wygrywał tylko w kilku miejscach na Pradze Północ. Żywię nadzieję, iż nasz Prezydent RP, będzie także pamiętał o lokalnych społecznościach i o tym, jak ważne są głosy i opinia każdego mieszkańca. Niewątpliwie udział Prezydenta RP np. w obchodach rocznicy Rzezi Pragi byłby czymś, co podniosłoby rangę takich obchodów, a jednocześnie zwiększyło zainteresowanie historią warszawskiej Pragi Północ. Raz jeszcze gratuluję, przyszłość ma na imię Polska!

Przechodząc zaś do spraw lokalnych: 13 maja w dniu urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Tablica zawisła na budynku dawnej katowni bezpieki przy ul. św. Cyryla i Metodego. Znajduje się na niej napis „Polskim Żołnierzom Niezłomnym w hołdzie mieszkańcy Pragi”. Choć to jedynie mały, to jednak bardzo ważny symbol dla naszej dzielnicy.

W minionym tygodniu odbyło się klasycznie dużo wydarzeń kulturalnych m.in. akcja „Praski Ogródek Sąsiedzki” przeprowadzona przez Praski Dom Kultury, a także Hospicyjny Piknik Praski. Były występy artystyczne, koncerty, a także kwesta na rzecz ośrodka Hospicjum Domowe. Warto śledzić nadchodzące wydarzenia w naszej dzielnicy, szczegółowe informacje na bieżąco zamieszczane są na stronie urzędu dzielnicy Praga Północ.

Z okazji Dnia Matki, życzę wszystkim Mamom zdrowia, samych sukcesów, radości i pociechy z dzieci. Dzieciom z kolei z okazji nadchodzącego ich święta życzę zdrówka, dobrych ocen w szkole, sukcesów, spełnienia marzeń oraz by zawsze były wsparciem dla swoich rodziców.

1 czerwca to rocznica setnych urodzin ŚP. Księdza Jana Twardowskiego, patrona naszej praskiej biblioteki. Tego dnia odbędą się m.in. o godzinie 10 msza w katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła, a także dyskusja i koncert w Sali Kurialnej przy ul. Floriańskiej 3.

W ramach budżetu partycypacyjnego na rok 2016, zachęcam do zapoznania się z projektami dla naszej dzielnicy i głosowania w dniach 16-26 czerwca na najlepsze, warto o tym pamiętać. Urna znajduje się w Sali Obsługi Mieszkańców (WOM) Urzędu Dzielnicy Praga Północ, na parterze (w godzinach pracy urzędu: poniedziałek: 8-18, od wtorku do piątku 8-16) - listownie - na adres Urzędu Dzielnicy Praga Północ, ul. Kłopotowskiego 15, 03-708 Warszawa, z dopiskiem „Budżet partycypacyjny 2015”.

Adriana Jara
radna Dzielnicy Praga Północ
m.st. Warszawy