VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi

Sobota, 20.06.2015 r. - start: godz. 16:00 - Muzeum Warszawskiej Pragi (dziedziniec), ul. Targowa 50/52 - brama główna Bazaru Różyckiego, ul. Targowa 54 - podwórko przy ul. Okrzei 30 - dawniej Brukowa 30 - róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej - dawny Żydowski Dom Akademicki, ul. Sierakowskiego 7 - Plac Weteranów - muszla koncertowa w Parku Praskim - koncert finałowy.

Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi to projekt, realizowany przez Stowarzyszenie MY od 2006 roku. Wydarzenie to spotkało się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców Pragi oraz przybyłych gości. Dla wszystkich stało się oczywiste, że na stałe wpisze się w kalendarz kulturalny dzielnicy. Tak też się stało. Od ośmiu lat w jedno z sobotnich popołudni na przełomie wiosny i lata Bazar Różyckiego oraz okoliczne ulice i podwórka na kilka godzin są opanowane przez wyjątkowy roztańczony tłum. Trasa co roku jest inna, ale często jej ośrodkiem był Bazar Różyckiego – najstarszy bazar w Warszawie, serce Starej Pragi. Za jego pośrednictwem chcieliśmy podkreślić tradycje handlowe Pragi, z których między innymi wynikała jej wielokulturowość. W ostatnim roku przenieśliśmy trasę spaceru na Szmulki i tym samym zwróciliśmy uwagę na tę część dzielnicy, która jest bardzo interesująca ze względów historycznych i architektonicznych, a jednocześnie nieco zapomniana.

Tym razem początek spaceru zaplanowaliśmy na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, które wreszcie, po kilku latach budowy, działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce, gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi, a jednocześnie wspaniała sceneria na koncert plenerowy.

Jak co roku, do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy klezmerski zespół zza wschodnich granic Polski, aby przypomnieć o żydowskich korzeniach Pragi i jej wschodnich powiązaniach. W ubiegłych latach grały dla nas m.in. takie zespoły klezmerskie jak Nayekhovichi i Opa! z Rosji oraz Raskardas Orkestar i Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy. Tym razem Muzyczny Spacer uświetni zespół Dobranotch z Petersburga.

W formie spaceru i przystanków muzycznych odświeżymy jednocześnie tradycję podwórkowych kapel, które były stałym elementem praskiego krajobrazu. Zespół poprowadzi spacer wyznaczoną trasą aż do finałowego koncertu. Całą imprezę spaja „przewodnik-wodzirej”, który przybliża historię poszczególnych punktów trasy spaceru, a także aktywnie zachęca uczestników do tańca.

Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ.

Partnerami projektu są: Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Dom Kultury Praga.